Právní poradna logo

Adopce stejnopohlavním párem

Datum:03. 02. 2022 v 09:31
Poslední aktivita:14. 02. 2022 v 11:10
Zhlédnuto:1698x
0

Dobrý den, jsme dvě ženy v procesu osvojení dítěte. Na krajském úřadě se nás úřednice ptala, která z nás půjde na mateřskou. Údajně ví o gay páru, kde byl právně rodičem uznán pouze rodič 1., otcovskou však pobíral rodič 2. Měly bychom o tuto variantu zájem, ale nemáme více informací o této možnosti. Ještě nutno říct, že právně by byla uznána rodičem občanka ČR, ale mateřskou by pobírala občanka SR, žijící a pracující v ČR cca 7 let. Je nějaká šance?

Děkuji, Klára

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Dobrý den Kláro,

jsme toho názoru, že Vaše partnerka může pobírat rodičovský příspěvek (rodičovská) za splnění podmínek, které rozebíráme níže. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřská) jí avšak podle našeho názoru nevznikne.

Peněžitá pomoc v mateřství

Peněžitá pomoc v mateřství („PPM“) – tzv. mateřská - jako dávka, která se poskytuje zásadně v prvních šesti měsících péče o dítě ze systému nemocenského pojištění, je vyplácena správou sociálního zabezpečení a její poskytování se řídí zejména zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Ke vzniku nároku na tuto dávku jsou dvě podmínky, jenž musí být splněny zároveň, a to:

1. dávka náleží mj. také osobě, která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu dle § 32 odst. 1 písm. b) ve spojení s § 38 b) zákona o nemocenském pojištění

2. minimální doba pojištění

a. u zaměstnanců- pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní dva roky přede dnem nástupu na PPM a zároveň v době nástupu na PPM); a

b. u OSVČ - pojištění alespoň 270 kalendářních dní dva roky před nástupem na PPM a zároveň musí být v posledním roce před nástupem na PPM alespoň 180 kalendářních dnů účastny pojištění.

V případě Vaší partnerky bohužel nevidíme dostatečnou zákonnou oporu pro čerpání PPM, protože nebude splněna podmínka v bodě 1. (nebude uvedena v příslušném rozhodnutí soudu jakožto osvojitel dítěte).

Zákon o nemocenském pojištění, jakož i informace uveřejněné Českou správou sociálního zabezpečení, uvádějí také možnost čerpání mateřské dovolené manželem ženy, která dítě porodila, pokud splňuje podmínku pod bodem 2. a zároveň se ženou uzavře písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Pro registrované partnerství bohužel zákon obdobnou možnost (čerpání PPM druhým z partnerů) výslovně nepřipouští.

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek („RP“) navazuje na PPM, případně pokud nemá osoba nárok na PPM, tak již od narození dítěte pobírá RP. Jedná se o dávku, která je vyplácena příslušným úřadem práce a řídí se zejména zákonem č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Ke vzniku nároku je potřeba splnění následujících podmínek:

1. čerpat může rodič dítěte – za rodiče dítěte se také považuje osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů (ve Vašem případě tedy rozhodnutí soudu o osvojení dítěte), zákon o státní sociální podpoře v § 31 odst. 2 výslovně stanovuje, že se za rodiče dítěte (pro účely RP) považuje i dítě partnera dle zákona o registrovaném partnerství; Nárok na RP by tedy mohl náležet Vám nebo Vaší partnerce (v případě registrovaného partnerství) ode dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o osvojení dítěte;

2. osobní celodenní řádná péče o dítě

3. dítě do 4 let věku;

4. podmínka trvalého pobytu a bydliště na území ČR.

Doporučujeme celou situaci konzultovat s příslušným úřadem práce ve Vašem bydlišti.

Henrieta Hovanová, advokátka

Denisa Bučilová a Dana Provázková, advokátní koncipientky

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.