Právní poradna logo

Alimenty

Datum:28. 12. 2023 v 09:01
Poslední aktivita:16. 01. 2024 v 10:48
Zhlédnuto:556x
0

Dobrý den,

jsem rok a tři čtvrtě bez matky mých 4 dětí. Byly mi soudně uloženy alimenty ve výši 15 000 Kč z platu 40 000 Kč, který již nepobírám z důvodu přidělení dětí do péče matky, tudíž jsem přišel o úlevu na daních. Alimenty platím po celou dobu, jak mám (k rukám matky), a teď jsem se dozvěděl, že matka na mě podala oznámení do insolvence na částku 140 000 Kč za neplacení alimentů, což je lež. Já jí platil, ona ještě pobírala přídavky od sociálky a úřadu práce a já ve finále neměl ani na nájem jen proto, že jsem platil, co jsem měl. Nevím, jak teď postupovat, je to tvrzení proti tvrzení. Děti si beru co 14 dní a nestrádaly u mě, dokonce se mají snad líp jak u matky. Hrozí mi vězení za údajné neplacení a nevím, co bude po Novém roce. Na koho se mám obrátit nebo jak mám postupovat, prosím?

Děkuji za odpověď

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

pokud rodič neplatí výživné, tak je možné podat návrh na exekuci. Exekutor následně vydá exekuční příkaz a rozhodne, jak se bude výživné vymáhat. Exekutor má více možností na vymáhání výživného. Obstavení účtu, prodej věcí, srážky ze mzdy nebo zabavení řidičského průkazu.

Pokud z dlouhodobého hlediska nejste schopen výživné platit, tak je možné se obrátit na soud a požádat o snížení výživného. Jedním z důvodů může být, že se Vám snížil příjem v práci nebo jste změnil zaměstnání, kde máte nižší příjem.

Vězení by Vám hrozilo, pokud by na Vás bývalá manželka podala trestní oznámení. Neplacení výživného po dobu delší 4 měsíců je trestným činem zanedbání povinné výživy. Hrozí za tento trestný čin až 3 roky vězení. Tři roky vězení hrozí v případě, že by se dítě dostalo do nebezpečí nouze.

Podle Vašich slov však výživné pravidelně platíte. Proto bych Vám doporučil nalézt důkazy. Může se jednat o emailovou a telefonickou komunikaci, pravidelný výběr částky výživného z bankomatů, svědci a podobné. Ve Vaší situaci se bude jednat o spor, kde je výhodné se obrátit na advokáta, který Vás celým průběhem sporu provede.

Odpovědět na dotaz