Právní poradna logo

Daňové přiznání-pracovní neschopnost trvající po skončení pracovní smlouvy

Datum:03. 03. 2025 v 17:43
Poslední aktivita:10. 03. 2025 v 16:07
Zhlédnuto:244x
0

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím podávat daňové přiznání za rok 2024? Zde je přehled mých příjmů:

Konec pracovního poměru: 31. 8. 2023

Pracovní neschopnost: 20. 4. 2023 - 25. 2. 2024

Mateřská: 26. 2. 2024 - 8. 9. 2024

Rodičovský příspěvek: od 9. 9. 2024 - nyní

Nejsem si jistá, jak je to za leden - 25. února 2024, když trvala pracovní neschopnost i po skončení pracovního poměru.

Předem moc děkuji za odpověď.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

děkujeme za projevenou důvěru. Dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, obecně platí, že dani z příjmu podléhají všechny příjmy, tedy jak příjmy peněžní, tak i nepeněžní dosažené směnou (tyto se oceňují dle speciálního zákona o oceňování majetku), pokud nejsou z předmětu daně vyňaty nebo od daně osvobozeny.

Zdanitelnými příjmy jsou dle zákona:

- příjmy ze zaměstnání a jiné závislé činnosti (tou může být např. práce člena družstva či společníka s.r.o., odměny člena orgánu právnické osoby nebo likvidátora atd.),

- příjmy z podnikání a jiné samostatné činnosti (touto je např. příjem ze zemědělské výroby či podíl společníka v.o.s. nebo komplementáře),

- příjmy z kapitálového majetku (např. podíl na zisku obchodní korporace, je-li představován cenným papírem a výnosy z dluhopisů, úroky z peněžních účtů a mnoho dalších) a

- příjmy nájmu, ať už movitých či nemovitých věcí, ale také

- ostatní příjmy, pod které spadá například příjem z úplatného převodu nemovité věci či cenného papíru, příjmy z příležitostných činností, příjmy z převodu podílu v s.r.o. nebo například i výhry z loterie a tomboly či jiných her či soutěží.

Všechny tyto příjmy je daňový poplatník povinen za každé zdaňovací období (kalendářní rok) přiznat a odvést z nich daň, která činí pro rok 2025 15 % ze základu daně pro příjmy do částky 1 582 812 Kč a 23 % pro příjmy nad tuto částku.

Naopak mezi příjmy od daně osvobozené spadají mimo jiné i příjmy získané ve formě dávek nebo služeb z nemocenského pojištění, důchodového pojištění a sociálního zabezpečení. Zde však platí omezení, že jde-li o příjmy ve formě pravidelně vypláceného důchodu nebo penze, je od daně osvobozena z úhrnu takových příjmů nejvýše částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, za zdaňovací období. Pro rok 2024 činila minimální mzda částku 18 900 Kč. Limitní částkou je tedy 680 400 Kč.

Vámi zmiňované nemocenské i peněžitá pomoc v mateřství (mateřská) spadají do systému dávek nemocenského pojištění a proto, pokud v souhrnu jejich částka nepřesáhla 36násobek minimální mzdy za daný kalendářní rok, bude od daně osvobozena.

Rodičovský příspěvek spadá do systému dávek státní sociální podpory a je dle zákona o daních z příjmů od této daně také osvobozen.

Pokud jste tedy od skončení pracovního poměru měla pouze příjmy z nemocenské, mateřské a rodičovské a příjmy z nemocenské a mateřské zároveň nepřesáhly v souhrnu částku 680 400 Kč, nebudete povinna podávat za rok 2024 daňové přiznání. Trvání pracovní neschopnosti po skončení pracovního poměru zde nemá vliv.

Pokud jste však během tohoto roku měla jakékoli jiné, vedlejší příjmy viz seznam výše (např. příjmy z nájmu, z podnikání, z příležitostné činnosti či kapitálového majetku atd.) pak jste povinna tyto jiné příjmy přiznat.

Odpovědět na dotaz