Právní poradna logo

Dotaz na testování - zpětně

Datum:07. 03. 2022 v 08:05
Poslední aktivita:08. 03. 2022 v 12:29
Zhlédnuto:1817x
0

Dobré ráno,

prosím, ráda bych se Vás zeptala zpětně ohledně testování.

Podotýkám, že zaměstnavatelem bylo povoleno testování zaměstnanců mimo pracoviště.Jsem hudebník v orchestru a naše práce se dělí na kolektivní výkon a individuální přípravu.

Pondělí 7.2.2022 - testování jsem podstoupila v zahraničí v 11.00, splnění mé individuální přípravy ( 18.00-22.00) bylo dle výkazu práce dodrženo.

Čtvrtek 10.2.2022 - test jsem podstoupila opět v zahraničí v 17.30, splnění mé individuální přípravy ( 6.00-10.00) bylo dle výkazu práce dodrženo.

Zaměstnavatel se mi rozhodl zpětně udělit neplacené volno s odůvodněním, že jsem dne 10.2.2022 nemohla v ranních hodinách ještě před samotným provedením testu vstoupit na pracoviště.

Dle mimořádného opatření ze dne 5.1.2022:

Všem zaměstnavatelům se nařizuje podle § 2 odst. 2 písm. m) zákona č. 94/2021 Sb. zajistit pravidelné testování všech svých zaměstnanců na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, nestanoví-li bod 2 jinak, které bude provedeno na pracovišti prostřednictvím rychlého antigenního testu (RAT) určeného pro sebetestování (použití laickou osobou), a to s frekvencí dvakrát za týden tak, že následující testování zaměstnance proběhne nejdříve třetí den po předchozím testování. Není-li zaměstnanec v den termínu testování přítomen na pracovišti zaměstnavatele, jeho preventivní testování se provede v den jeho příchodu na pracoviště.

Prosím, ráda bych se zeptala, jestli frekvence testování 3 dnů musela být skutečně přesně dodržena tak, pokud ji takto stanoví zaměstnavatel a bez testu jsem tudíž na pracoviště nemohla v ono dopoledne vstoupit ?

Bylo možné podstoupit test eventuelné až čtvrtý den ?

Děkuji Vám předem za odpověď, omlouvám se za absurdní dotaz a přeji hezké dny.

Hana Tesařová

Odpovědi (1)

0

Dobrý den, paní Tesařová

z předmětného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví č. j. MZDR 461/2022-1/MIN/KAN, ve znění účinném ke dni 10.2.2022 vyplývá, že odpovědnost za zajištění testování je na zaměstnavateli. Zaměstnanci toto opatření ukládá povinnost test podstoupit, pokud nejde o zaměstnance, který se z povahy své práce nesetkává s jinými osobami, anebo nevykonává práci na daném pracovišti. V případě, že zaměstnanec odmítne podstoupit test, zaměstnavatel to musí oznámit místně příslušné KHS a dále přijmout režimová opatření pro zamezení šíření viru.

Z opatření vyplývá povinnost zajistit testování dvakrát týdně a tak, aby byl druhý test proveden nejdříve třetí den od předchozího, nikoliv povinnost testovat každé tři dny. V danou chvíli (10.2.2022) by ještě měl k prokázání bezinfekčnosti stačit test z 7.2.2022 s tím, že provedení testu během 10.2.2022 odpoledne pak splnilo povinnosti stanovené mimořádným opatřením.

Také není v pořádku, aby zaměstnavatel zpětně „udělil neplacené volno“. Nejde o žádný z druhů překážky v práci na straně zaměstnance a ani mimořádné opatření takové řešení nepřipouští.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem

Odpovědět na dotaz