Právní poradna logo

DPP při mateřské

Datum:11. 08. 2021 v 08:59
Poslední aktivita:11. 08. 2021 v 10:36
Zhlédnuto:964x
0

Dobrý den,

dne 25.8. nastupuji na mateřskou dovolenou (7 týdnů před plánovaným termínem porodu). Nyní kromě HPP pracuji také ve dvou firmách na DPP. Mohu i nadále od nástupu na mateřskou dovolenou pracovat ve stávajících dvou firmách na DPP aniž bych přišla o peněžitou pomoc v mateřství ?

Děkuji.

Odpovědi (1)

0

Jak vyplývá z ustanovení § 16 písm. a) zákona o nemocenském pojištění, pojištěnec (v daném případě zaměstnankyně) nemá nárok na výplatu mj. peněžité pomoci v mateřství za dobu, po kterou vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost. Pojištěnou činností, ze které budete čerpat zmíněnou dávku nemocenského pojištění, bude pracovní poměr (v jeho rámci budete nejspíše na překážce v práci v podobě mateřské dovolené). Na pobírání této dávky proto nebude mít samo o sobě vliv, když budete zaměstnána a konat práci v jiných pracovněprávních vztazích, navíc u jiného zaměstnavatele.

To ostatně potvrzuje též Česká správa sociálního zabezpečení na svých webových stránkách www.cssz.cz, kde k uvedenému příkladu uvádí, cituji: "Maminky-zaměstnankyně mohou pracovat a zároveň pobírat peněžitou pomoc v mateřství v případě, že jde o jiné zaměstnání, než ze kterého se jim tato dávka vyplácí.".

Petr Bukovjan
Petr Bukovjan

11. 08. 2021 v 08:59
1 bodů reputace

Odpovědět na dotaz