Právní poradna logo

Dřepy v MŠ za to, že děti něco zapomenou nebo chtějí po pedagogovi něco, co sami zvládnou

Datum:15. 04. 2024 v 23:05
Poslední aktivita:17. 04. 2024 v 14:31
Zhlédnuto:542x
0

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, zda můj vnitřní kompas funguje stále správně :-) . Můj malý syn chodí první rok do mateřské školy. Nedávno jsem se dozvěděla, že poprosil paní učitelku o pomoc, jelikož nemohl najít ve své skříňce tepláky. Ona mu řekla, že je tam vidí a má se více snažit. Pořád je nemohl najít a tak mu nabídla "obchod" (jak to sama nazvala při individuální konzultaci, kterou jsem si s ní sjednala). Pomůže mu, ale za to udělá 10 dřepů. Z jejích slov prý před ní syn plakal, ale udělat je musel, protože na to přistoupil. Měl prý přeci na výběr a vybral si tohle. Pak prý plakal ještě na zahradě. To mi zpětně napsala naše kamarádka, které to svěřil její syn, který s ním chodí do školky. Paní učitelka mi v ten den při předávání syna před ním řekla, že má domácí úkol. Když jsem se ho před ní zeptala jaký, vymýšlel si nějaký příběh o hledání žirafky a tak mi paní učitelka objasnila, že máme doma cvičit hledání oblečení. Že ty čisté tepláky na sobě má jen proto, že si je oddřepoval.

Na konzultaci mi dále sdělila, že je tak prý nastavený celý učitelský sbor ve školce. Dřepuje se prý i když děti něco zapomenou nebo chtějí po pedagogovi něco, co sami zvládnou. Paní učitelka to nenazývá trestem, ale "hrou, výměnným obchodem nebo něco takového ". Tvrdí, že děti jsou k tomu velmi nakloněny a že jsem první rodič, který si na to za celou její učitelskou praxi stěžuje.

Nedalo mi to, googlila jsem a narazila na článek od pana JUDr. Ondřeje Drachovského "20 otázek: co učitelé smějí a co nesmějí, ale přesto to často dělají - I. část" uveřejněný na vašem webu a tento úryvek z něho: "Učitel nesmí udělovat tresty, které jsou ponižující, a které by proto mohly narušovat žákovu důstojnost. Patří sem i tresty, jako je dřep, otočení čelem ke zdi, sezení s rukama za zády, či stání v koutě, popř. na jedné noze do konce hodiny. Tato opatření nemají vzdělávací ani výchovný charakter, ale pouze studenta ponižují." mi nedá spát.

Můžete mi prosím poradit, jak to tedy je? Je opravdu možné chápat to jako hru?

Předem děkuji za odpověď,

S pozdravem,

M.P.

Odpovědi (2)

0

Já Vám opravdu moc děkuji za odpověď.

Přeji pěkný den,

M.P.

MP
1

Dobrý den a díky moc za dotaz.

Pokud Váš syn pláče proto, že je nucen přistupovat na „hru“ paní učitelky, měla by se paní učitelka nad svým postupem opravdu zamyslet.

Obecně bych sice neviděl bez dalšího problém se dřepováním ve vyučování či ve výchově. Ovšem dřepování by nemělo být jedinou cestou k tomu, aby učitelé dětem s něčím pomohli, ani následkem za to, že se dítěti před tím něco nepovedlo.

Opravdu záleží na tom, jak přesně se projevuje praxe učitelského sboru a nakolik děti s touto praxí souhlasí, popř. nakolik jsou nuceni souhlasit.

Věřím, že se příhoda podobné té, kterou jste popsala, už nebude opakovat.

S pozdravem,

O.D.

MP
Michaela Plasová

Já Vám opravdu moc děkuji za odpověď. Přeji pěkný den, M.P.

0

Odpovědět na dotaz