Právní poradna logo

Evidence plateb soukromou platební kartou

Datum:03. 06. 2021 v 21:40
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 21:40
Zhlédnuto:4978x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Vedu několika podnikatelům daňovou evidenci. Předkládají mně často účtenky, které hradí soukromou platební kartou, takže platby nejsou obsaženy na podnikatelském bankovním účtu. Podnikatelé často používají k placení všechny platební karty, které vlastní, po zaevidování výpisů z banky mi zůstávají tyto účtenky neuhrazené. Podnikatelé chtějí samozřejmě tyto doklady uplatnit s tím, že nákupy patří k podnikání. Jak tyto účtenky evidovat v daňové evidenci?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Jedná-li se o výdaje týkající se podnikatelské činnosti, tj. o výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, lze je samozřejmě zahrnout v daňové evidenci mezi daňové výdaje podnikatele. Postup zaevidování takto uskutečněných výdajů závisí na konkrétním způsobu vedení daňové evidence tohoto podnikatele (používaný SW a jeho možnosti atd.). Tj. zda je veden deník příjmů a výdajů či detailnější pokladní kniha a kniha bankovních výpisů apod.

V případě, kdy podnikatel hradí zmíněné nákupy soukromou platební kartou, nejsou tyto výdaje zachyceny na bankovním výpisu z podnikatelského účtu. Nelze je tedy zaevidovat do daňových výdajů zaevidováním bankovních výpisů z tohoto podnikatelského účtu. Tyto výdaje však uhrazeny byly, takže určitě mohou být součástí daňových výdajů v deníku příjmů a výdajů.

Tyto výdaje lze rovněž zaevidovat, tj. zahrnout do daňových výdajů, například v pokladně jako nákup materiálu či služeb souvisejících s podnikatelskou činností v hotovosti (podnikatel na jejich úhradu použil své soukromé finanční prostředky). Účtenky je také možné zaevidovat jako ostatní závazek (příp. přijatou fakturu) a samotnou úhradu tohoto závazku (příp. přijaté faktury) a tím i zařazení mezi daňové výdaje provede opět v pokladně (úhrada v hotovosti) příp. bankovním převodem (podnikateli na jeho soukromý bankovní účet). V podstatě podnikatel uhradil tyto nákupy soukromými finančními prostředky (je jedno, zda hotově či ze svého účtu) a zaevidováním příslušných dokladů tyto nákupy vyúčtuje a proplatí si je ze své "podnikatelské" pokladny či bankovního účtu.

Je pak vhodné mít případně k dispozici i doklad o úhradě těchto výdajů (potvrzení o úhradě kartou či výpis ze soukromého bankovního účtu). Tyto postupy platí samozřejmě za předpokladu, že jde o výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.