Právní poradna logo

Fond pracovní doby

Datum:30. 08. 2023 v 11:24
Poslední aktivita:05. 09. 2023 v 14:43
Zhlédnuto:1570x
0

Dobrý den,

můžete nám prosím poradit se správným zařazením našich zaměstnanců v živočišné výrobě do pracovního režimu a s tím spojeným správně určeným fondem pracovní doby? Dojičky pracují 6 hodin denně ve všední den (směny ranní, odpolední) a co druhý víkend 12 hodinová směna. Dle našeho názoru jde o nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, dvousměnný provoz. Nicméně jde také o nepřetřžitý pracovní režim, když zaměstnanci nejsou přítomni v provozu 24 denně? Od toho se právě odvíjí týdenní fond pracovní doby, kdy si nejsme jisti, jestli správně je uvažovat se 38,75 hod./týdně nebo 37,5 hod.týdně.

Děkujeme za odpověď.

S přáním pěkného dne,

tým pracovnic mzdové účtárny

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

z vašeho popisu rozumíme, že v době od pondělí do pátku se střídají dojičky pouze ve dvou šestihodinových směnách, a to ranní a odpolední, přičemž jednou za dva týdny má o víkendu navíc každá dojička jednu dvanáctihodinovou směnu, předpokládáme, že denní, a to buď v sobotu nebo v neděli. Každá dojička tak v průměru za týden odpracuje 36 hodin (střídají se týdny 30hodinové se 42hodinovými).

V takové situaci jde o tzv. dvousměnný pracovní režim, jelikož v rámci 24 hodin po sobě jdoucích dochází k pravidelnému vzájemnému střídání zaměstnanců ve dvou směnách (ranní a odpolední).

O vícesměnný provoz by se jednalo, pokud by se zaměstnanci střídali v rámci 24 hodin po sobě jdoucích ve třech nebo více směnách, což není váš případ. Stejně tak ve vašem případě nepůjde o tzv. nepřetržitý provoz, ten předpokládá zajištění výkonu práce 24 hodin denně po 7 dnů v týdnu (tedy včetně práce v noci, bez jakéhokoli přerušení provozu).

V případě dvousměnného pracovního režimu činí délka stanovené týdenní pracovní doby 38,75 hodin. Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby bez snížení mzdy (tj. pokud nejde o tzv. „kratší úvazek“) pod tento rozsah může obsahovat jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis. Pokud se tedy počítá s tím, že dojičky odpracují týdně v průměru pouze 36 hodin (namísto 38,75) a 36 hodin má být jejich stanovenou týdenní pracovní dobou (tj. práce nad tento rozsah bude považována za práci přesčas), je třeba, aby tato zkrácená stanovená týdenní pracovní doba byla obsažena v některém z výše uvedených dokumentů.

Jelikož rozvržení stanovené týdenní pracovní doby v jednotlivých týdnech není rovnoměrné (30hodinový a 42hodinový pracovní týden), jedná se o nerovnoměrné rozvržení pracovní doby. Při nerovnoměrném rozvržení platí, že průměrná týdenní pracovní doba nesmí přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu (stanovenou zákonem nebo zkrácenou dle výše naznačeného postupu) za období nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích (případně 52 týdnů na základě kolektivní smlouvy). Pokud se ve vašem případě kratší a delší týdny pravidelně střídají, měla by být tato podmínka splněna.

Michal Zahradník, advokát

Dana Provázková, advokátní koncipientka

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Odpovědět na dotaz