Jak postupovat při nevyplacení přeplatku a problém s dodáním vyúčtování bytu
Dobrý den,
bydlím v nájemním bytě už víc jak 6 let. Majitel objektu je super člověk, když je něco potřeba vyměnit nebo opravit, není to problém. Ovšem o vyúčtování, nájem a nájemní smlouvy se stará firma OTTO. V posledních 2 letech se ale fa. OTTO natolik zhoršila, že už jsem to i několikrát komunikovala s vlastníkem objektu a prý házejí vinu jeden na druhého.
Loni jsme dostali vyúčtování v září, kde mi bylo naúčtováno 90 m3 vody. To už jsem se zhrozila, ale bohužel jsem s tím nic nesvedla.
Letos je prosinec a vyúčtování přišlo 21. 11. 22 (podotýkám, že je to vyúčtování za rok 2021). Po následné kontrole jsem zjistila, že nesouhlasí jednotky, které jsem zasílala při odpisu. Ihned jsem poslala zpět reklamaci (naštěstí mi to posílají emailem ). Do 23. 12. jsou opravu stále neobdržela.
Na vyúčtování mi OTTO naúčtovalo o 13 m3 vody méně, což tento rok činí 1300,-. Pokud by mi to naúčtovali až příští rok, může to být o dost dražší. V tuto chvíli mi tedy firma OTTO dluží 7200,- za přeplatek (původně činil 8600,-). Neoprávněně zadržují moje peníze a já už nevím co s tím. Každopádně jsem odhodlaná to takto nenechat a i když vím, že vše nejspíš bude složité, jsem odhodlaná to řešit klidně soudní cestou. Nicméně nechci poškodit majitele objektu, protože ten s tím nemá co společného.
Vlastník objektu se několikrát chtěl s majitelkou OTTA domluvit, nicméně schůzky byly vždy těsně před termínem zrušeny ze strana OTTA.
Prosím poraďte, jak nejlépe a nejúčinněji postupovat .
Děkuji
S přáním krásných svátků
Lenka Olšavská
Dobrý den, paní Olšavská, ze zaslaného dotazu rozumíme, že hlavní problém spočívá v zadržování finančních prostředků (přeplatku na službách) ze strany správcovské firmy. Obecně lze uvést, že základním mechanismem pro vymožení peněžitého dluhu je podání žaloby na zaplacení dlužné částky u příslušného soudu. Podání žaloby musí předcházet tzv. předžalobní výzva, která je podmínkou pro přiznání nákladů řízení v případě úspěchu ve věci. Rovněž nelze vyloučit, že správcovská firma vystavuje vyúčtování v rozporu se skutečným stavem / odběrem. V takovém případě by Vám mohly vzniknout nároky také z titulu nesprávného vyúčtování za služby, resp. vznik či zvýšení přeplatku na službách. Bez znalosti nájemní smlouvy a předmětných vyúčtování služeb nejsme bohužel schopni poskytnout přesnější právní posouzení, zda a v jaké výši Vám svědčí nárok vůči pronajímateli. V případě zájmu o detailní právní posouzení, doporučení konkrétních kroků a zastupování při uplatňování Vašich nároků vůči pronajímateli se prosím neváhejte na nás obrátit, abychom dohodli konkrétní podmínky spolupráce. S pozdravem, PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.