Právní poradna logo

Jak vést daňovou evidenci u neplátce DPH při zprostředkování prodeje zboží?

Datum:01. 08. 2022 v 00:26
Poslední aktivita:13. 08. 2022 v 14:49
Zhlédnuto:1901x
0

OSVČ neplátce DPH (dále jen „OSVČ“) ) bude poskytovat zákazníkům zprostředkování nákupu zboží (do hodnoty 150 EUR) od dodavatelů z Asie. Takže poskytuje službu zprostředkování, nikoliv prodej zboží a takto jsou i postaveny obchodní podmínky a další texty na webu.

Proces zprostředkování je následující:

1. zákazník má vždy adresu doručení v ČR

2. zákazník si na webu OSVČ objedná zboží, kde je uvedena konečná cena v CZK, která zahrnuje provizi OSVČ za zprostředkování nákupu a cenu za zboží u dodavatele

3. zákazník uhradí celkovou cenu na účet OSVČ

4. OSVČ zákazníkovi pošle doklad o přijetí peněz

5. OSVČ jménem zákazníka u dodavatele zboží objedná na jméno a adresu zákazníka a OSVČ zboží zaplatí (platba u dodavatele probíhá v USD, jelikož je placeno platební kartou z CZK účtu, tak banka z bankovního účtu OSVČ strhává v CZK)

6. dodavatel vystaví fakturu na jméno a adresu zákazníka

7. zásilka je zákazníkovi odeslána a doručena a to bez nutnosti řešit jakékoliv celní náležitosti či odvod DPH, jelikož to vše již zahrnuje dodavatel ve své ceně za zboží, dodavatel DPH odvádí tak, že v jedné ze zemích EU odvede DPH z hodnoty tohoto zboží přes IOSS

8. OSVČ v účetnictví u každé objednávky z celkové ceny uvedené u zboží na webu (což je částka, kterou zákazník pošle OSVČ na účet) odečte částku, která byla strhnuta z bankovního účtu za uhrazení zboží u dodavatele a tím získá a u každé objednávky svojí výslednou odměnu za zprostředkování

9. veškerou komunikaci, reklamaci či vrácení zboží, vždy zákazník řeší s OSVČ.

Dotaz:

Jak přesně vést daňovou evidenci, vystavovat faktury, aby se jednalo o zprostředkování nákupu a ne o prodej zboží? Jinak řečeno, aby do obratu šla jenom provize za zprostředkování.

A zda tato činnost spadá pod "Provozovatel elektronického rozhraní" a pokud ano, je nutné odvádět DPH? Pokud ano, z čeho přesně - z celkové částky co pošle zákazník (odměna za zprostředkování + cena zboží u dodavatele), či jen z odměny za zprostředkování, nebo jen z ceny zboží, která je uhrazena u dodavatele? Pokud bude nutné DPH odvádět, jde to udělat i jinak, aby činnost DPH nepodléhala?

Garantovaná odpověď
0

Pokud jsem pochopila správně zadání, vede OSVČ daňovou evidenci (§ 7b zákona č. 586/1992 Sb., o daních z p...

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte

Další odpovědi (0)

Odpovědět na dotaz