Právní poradna logo

Jak vymazat zástavní právo z katastru nemovitostí

Datum:14. 10. 2021 v 17:41
Poslední aktivita:27. 10. 2021 v 19:53
Zhlédnuto:4948x
0

Dobrý den, prosím poraďte jak postupovat, abych mohl nechat vymazat zástavní právo v katastru nemovitostí. Připad je složitější v tom, že není koho požádat o ukončení zástavního práva na dům, protože společnost, která má je v katastru zanesená již několik roků neexistuje. V roce 1997 Česká spořitelna vlastnictví zástavního práva předala společnosti, které se splácel dluh, který vznikl u České spořitelny v době privatizace a úvěr, který byl jištěn rodinným domem nebyl v řádném termínu splacen. Tento dluh předala spořitelna společnosti, které jsem ve splátkovém kalendáři splatili. Dům není můj, je mého strýce. Jelikož je už značně starý, rozhodl se, že dům prodá a půjde do domova pro seniory. Při této okolnosti se po tolika letech zjistilo, že na dům je stále zástavní právo pro společnost, která již byla v likvidaci a už několik let je vymazána v obchodním rejstříku. Otázka proto zní: kde a jakým způsobem postupovat pro vymazání zástavního práva z katastru nemovitostí, když společnost právně neexistuje a není tedy kdo by dal souhlas k vymazání zástavního práva? Zdá se mi to jako neřešitelný problém. Zástavní smlouvu od této společnosti nemám, dostupnou mám jen zástavní smlouvu s Českou spořitelnou, protože úvěr byl čerpán u České spořitelny v roce 1993.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Předně je nutné uvést, že pro úplně posouzení situace bychom potřebovali více informací. Z Vašeho dotazu není zřejmé, kdy byl dluh splacen (jestli před nebo po 1.1.2014, kdy nabyl účinnosti nový občanský zákoník), a jestli nový zástavní věřitel zanikl bez právního nástupce, nebo s právním nástupcem, přičemž tyto okolnosti mají zásadní vliv na další postup.

Skutečnost, jestli nový zástavní věřitel zanikl „bez“ nebo „s“ právním nástupcem, zjistíte z bchodního rejstříku, který je veřejně přístupný na stránkách portálu justice.cz.

Pokud práva a povinnosti nového zástavního věřitel přešly na právního nástupce, bylo by potřeba kontaktovat tohoto právního nástupce a požádat o vystavení potvrzení o zániku zástavního práva, případně podpisu souhlasného prohlášení potvrzujícího zánik zástavního práva. Je možné, že tento subjekt již nebude mít k dispozici všechny potřebné podklady ze spisu, a proto od Vás může požadovat předložení dokumentů prokazujících splacení úvěru (např. výpisy z účtu). Na základě tohoto potvrzení o zániku zástavního práva, případně souhlasného prohlášení potvrzujícího zánik zástavního práva ve spojení s výpisem z obchodního rejstříku (prokazujícího právní nástupnictví) příslušný katastrální úřad pak vymaže zástavní právo z katastru nemovitostí.

Ani zánik zástavního věřitele bez právního nástupce automaticky neznamená, že nelze provést výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí, nicméně prokázání zániku zástavního práva bude složitější.

K návrhu musí být přiložena listina, na základě které má k výmazu zástavního práva dojít. Zástavní právo zaniká na základě určité právní skutečnosti – v tomto případě splnění dluhu, ale současně zákon explicitně nestanoví listinu, na jejímž základě se tato změna zapíše do katastru. Výmaz zástavního práva lze provést na základě doložení: souhlasného prohlášení, potvrzení o zániku práva, nebo potvrzení orgánu veřejné moci. Nemáte-li potvrzení od zástavního věřitele, může být doložení zániku zástavního práva v důsledku splacení dluhu obtížné, není to však vyloučeno.

Zástavní právo totiž mohlo zaniknout i zánikem zástavního věřitele bez právního nástupce, a to za předpokladu, že tento pohledávky zajištěné zástavním právem nepostoupil další osobě.

V takovém případě se možnou cestou jeví uvedení zápisu v katastru nemovitostí do souladu se skutečným stavem, kdy zánik zástavního práva bude prokazován dokumenty ohledně splacení zajištěné pohledávky v kombinaci s doložením zániku zástavního věřitele. K tomu může sloužit např. výpis z obchodního rejstříku.

Jak již bylo v úvodu zmíněno, Váš případ vyžaduje podrobnější posouzení, a proto doporučujeme obrátit se v dané věci na advokáta, který posoudí nejvhodnější postup vůči katastrálnímu úřadu a případnou obranu ve správním soudnictví. V případě zamítavého rozhodnutí katastrálního úřadu je přípustná také žaloba podle ustanovení občanského soudního řádu o řízení ve věcech, o nichž bylo rozhodnuto jiným orgánem.

Libor Vacek, advokát

Samuel Rauchfuss, advokátní koncipient

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
MK
Miloslav Kolář

Děkuji za reakci k mému dotazu. Subjekt je vymazán z obchodního rejstříku a nemá žádného právního nástupce. Jedná se o tento subjekt: IC spol. s r.o. v likvidaci, IČO: 62586793 - Zaniklý subject, Vyhlášena likvidace - Obchodní rejstřík. Dluh byl splacen již dávno před rokem 2014. Vsechny doklady o splacení dluhu jsem předal strýci, bohužel někam tyto dokumenty založil a v jeho věku už není schopen tyto doklady najít. Našel jsem a vytiskl tento výpis: Úplný výpis z obchodního rejstříku, vedeného Městským soudem v Praze oddíl , vložka C 33983. Nevím jestli toto bude stačit doložit na Katastrálním úřadě, nebo budu muset doložit ještě něco jiného. Moc děkuji za odpověď a reakci na můj dotaz.

0
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.