Právní poradna logo

Jiné překážky na straně zaměstnavatele

Datum:15. 03. 2024 v 17:23
Poslední aktivita:25. 03. 2024 v 12:53
Zhlédnuto:369x
0

Dobrý den,

zaměstnavatel zrušil moje pracovní místo k 1. 1. 2024. Od listopadu 2023 jsem byla v pracovní neschopnosti. Pracovní neschopnost jsem ukončila 3. 3. 2024, 4. 3. 2024 jsem obdržela od zaměstnavatele výpověď z pracovního poměru: § 52 odst. c, org. důvody, a současně oznámení o jiných překážkách na straně zaměstnavatele od 4. 3. 2024 do skončení pracovního poměru, tj. do 31. 5. 2024. Za týden, kdy už jsem byla na překážkách doma, mě zaměstnavatel kontaktoval s tím, že je třeba dočerpat dovolenou roku 2023 a dovolenou roku 2024, na kterou mi vznikne nárok do ukončení pracovního poměru. Tyto dny dovolené chce zaměstnavatel propsat do docházky za březen, duben, jinak mi prý čerpání dovolené nařídí. Je tento postup zaměstnavatele správný, když mě již předtím poslal na jiné překážky na straně zaměstnavatele, aby mi chtěl až dodatečně nařídit čerpání dovolené?

Děkuji za odpověď.Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

děkujeme za váš dotaz, k němuž uvádíme následující.

Zaměstnavateli žádné ustanovení zákoníku práce ve Vašem případě nezakazuje nařídit čerpání dovolené během daného typu překážek v práci. Jinak je tomu například v případě dočasné pracovní neschopnosti či rodičovské dovolené.

Pokud Vám zaměstnavatel čerpání dovolené nařídí, je Vám určenou dobu čerpání dovolené povinen písemně oznámit alespoň 14 dní předem, jestliže se s Vámi nedohodne na době kratší, a to i v případě trvání překážek v práci pro nadbytečnost.

Za této situace může být vhodné se se zaměstnavatelem dohodnout na čerpání alespoň části dovolené s tím, že náhrada za zbylou nevyčerpanou dovolenou by Vám byla vyplacena při skončení pracovního poměru.

S pozdravem,

Mgr. Nikola Tomíčková

advokátní koncipientka

tomickova@plegal.cz

PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.

Odpovědět na dotaz