Právní poradna logo

Kompenzační bonus OSVČ - zdanit nebo nezdanit?

Datum:04. 06. 2021 v 06:22
Poslední aktivita:04. 06. 2021 v 06:24
Zhlédnuto:2382x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

V nedávné minulosti většina OSVČ neplatila buď žádnou daň z příjmů, nebo jen v řádu jednotek tisíc za rok. Z důvodu utlumení ekonomiky v rámci proti-covidových opatření již rok dostává většina OSVČ naopak od finančních úřadů tzv. kompenzační bonus 500 Kč denně. S blížícím se termínem pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2020 se nyní množí dotazy OSVČ, jestli mají uvedený příjem zdanit nebo ne?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Upřesněme, že existují dva typy kompenzačních bonusů roku 2020 - jarní a podzimní. Ten první přinesl od 15. dubna 2020 narychlo přijatý zákon č. 159/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "Zákon 159"). Druhý nabyl účinnosti 14. 11. 2020 zákonem č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2 (dále jen "Zákon 461").

V obou případech je z hlediska položeného dotazu stěžejní úvodní ustanovení § 1, která jsou prakticky totožná, a dále jedno stručné daňově procesní ustanovení, které najdeme v § 6, resp. v § 11 citovaných zákonů:

- Zákon 159

  • § 1: Tento zákon upravuje daňový bonus na kompenzaci některých hospodářských následků souvisejících s ohrožením zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 nebo s krizovými opatřeními přijatými z důvodu tohoto ohrožení (dále jen "kompenzační bonus") a zvláštní opatření zmírňující dopady tohoto zákona do rozpočtů obcí včetně hlavního města Prahy.
  • § 6 odst. 1: Kompenzační bonus se spravuje jako daň podle daňového řádu.

- Zákon 461

  • § 1: Tento zákon upravuje daňový bonus na kompenzaci některých hospodářských následků bezprostředně souvisejících s omezením nebo zákazem podnikatelské činnosti v důsledku opatření přijatých orgány státní správy k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného koronavirem označovaným jako SARS CoV-2 (dále jen "kompenzační bonus").
  • § 11 odst. 1: Kompenzační bonus se spravuje jako daň podle daňového řádu.

Tím, že je normováno, že se kompenzační bonus spravuje jako daň podle daňového řádu, je z právního hlediska vyjádřeno, že se na jeho správu použije procesní režim správy daní a že je v procesním smyslu "daní" v souladu s § 2 odst. 3 a 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Jelikož je - v obou případech - kompenzační bonus v § 1 Zákonů 159 i 461 definován jako daňový bonus je pak řečeno vše ohledně jeho daňového režimu u příjemce. V § 4 odst. 1 písm. zj) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDP") je zapsáno, že příjmem osvobozeným od daně z příjmů fyzických osob je příjem plynoucí ve formě daňového bonusu. Takže od daně osvobozen - bez ohledu na výši příjmu - je nejen tradiční daňový bonus z titulu daňového zvýhodnění na děti ve smyslu § 35c ZDP, ale od roku 2020 nově také dotazovaný kompenzační bonus plynoucí OSVČ ekonomicky postižené novodobým morem, nemocí Covid-19...

S ohledem na množící se také související dotazy rovnou dodejme, že ačkoli je kompenzační - resp. obecně daňový - bonus - osvobozen od daně, tak se započítává do tzv. vlastních příjmů "vyživované manželky/manžela pro účely nároku na slevu na manžela (manželku) podle § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP ve výši 24 840 Kč ročně. Jeho stěžejní podmínkou je, že vlastní příjmy manžela (manželky) nepřesáhly roční hranici 68 000 Kč. ZDP ve zmíněném ustanovení přitom taxativně (úplným výčtem) vymezuje příjmy, které se do vlastního příjmu manžela (manželky) nezapočítávají. Daňový bonus však mezi těmito nezapočitatelnými příjmy uveden není. Z uvedeného proto vyplývá, že kompenzační bonus, stejně jako daňový bonus na dítě, patří mezi příjmy započitatelné do vlastního příjmu manžela (manželky) pro účely posouzení nároku na tuto slevu na dani.

Nad rámec dotazu dodávám, že i tzv. ošetřovné pro OSVČ z dotačního programu Ministerstva průmyslu a obchodu je příjmem osvobozeným od daně z příjmů fyzických osob - a to na základě speciálního ustanovení § 10 Zákona 159, resp. § 16 zákona 461 - přičemž se rovněž započítává do vlastního příjmu manžela (manželky).

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.