Právní poradna logo

Návrat po RD s prodloužením do 4 let - neplacené volno

Datum:28. 03. 2024 v 09:53
Poslední aktivita:09. 04. 2024 v 10:59
Zhlédnuto:325x
0

Dobrý den,

pracuji jako učitelka MŠ, smlouvu mám na dobu neurčitou. Nyní jsem po RD (3 roky), s tím, že mi nevzali dítko do školky a tudíž jsem zaměstnavatele požádala o neplacené volno a návrat do původního zaměstnání se o rok odložil.

Nyní se ke mně dostaly zprávy o tom, že zaměstnavateli vyhovuje stav, který ve školce mají a tudíž se mě budou chtít tzv. "zbavit" :-( Svoji práci miluji, myslím, že patřím i ke kvalitním pedagogům, kteří svoji práci dělají s láskou. Ale k dotazu...

Čeká mě schůzka se zástupcem vedení a mě zajímá, na jaké varianty se mohu připravit. Co jsem se dočetla, místo mi po 3 letech držet už nemusí, je to tak? Mohou mi třeba nabídnout úplně jinou pozici a za jiných plat. podmínek (např. poloviční úvazek asistent pedagoga za 12 tisíc, což je pro mě z rodinných důvodů nevhodné). A pokud mi nenabídnou nic, mám po dvou letech a v těchto podmínkách nárok na odstupné? Děkuji moc. Mějte hezký zbytek dne.

Odpovědi (1)

0

Vážená paní Kollárová,

rodičovská dovolená jako překážka v práci na straně zaměstnance trvá nejdéle do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let (bez ohledu na to, zda i po uplynutí 3. narozenin čerpáte rodičovský příspěvek či nikoli). Během rodičovské dovolené je zaměstnavatel skutečně povinen zaměstnanci "místo držet". Nemusí však jít o původní práci a původní pracoviště, postačí zařazení podle pracovní smlouvy, tj. např. zařazení na místo učitelky v MŠ.

Jiná je však situace poté, co dítě dosáhne věku 3 let. I když se se zaměstnavatelem domluvíte na neplaceném volnu, pracovní místo Vám držet nemusí.

Pokud by pro Vás zaměstnavatel práci po návratu z neplaceného volna z důvodu organizačních změn neměl (např. 1 místo učitelky v MŠ se rozhodl zrušit - z dotazu nevyplývá skutkový stav), můžete dostat výpověď pro nadbytečnost, se kterou je spojen nárok na odstupné - vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr trval déle než dva roky, činí odstupné minimálně trojnásobek Vašeho průměrného výdělku. Z téhož důvodu můžete uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru - trvejte však na uvedení důvodu, a to jak kvůli odstupnému, tak kvůli případné podpoře v nezaměstnanosti.

Zaměstnavatel Vám samozřejmě může nabídnout jinou práci, než na kterou jste uzavřela pracovní smlouvu, případně zkrácení úvazku nebo jiné změny pracovního poměru, ale takové změny nejste povinna přijmout. Vaše pracovní smlouva totiž platí stejně, jako když jste odcházela na mateřskou dovolenou, a je změnitelná jen vzájemnou dohodou stran.

Držíme palce,

JUDr. Bc. Klára Rücklová, advokátka

Odpovědět na dotaz