Dobrý den,
výpověď je jednou z možností jednostranného ukončení pracovněprávního vztahu. Vždy musí být písemná, přičemž zaměstnanec ji může dát z jakéhokoliv důvodu (nebo dokonce i bez udání důvodu), kdežto zaměstnavatel ji může dát pouze ze zákonem stanovených důvodů. Zákon navíc limituje zaměstnavatele při podávání výpovědí tím, že stanovuje tzv. ochrannou dobu (§ 53 zákona č. 262/2006 Sb., Zákoník práce), během které zaměstnanci výpověď dát nelze, mezi níž patří také dočasná pracovní neschopnost zaměstnance. V případě výpovědi dané zaměstnavatelem dále platí, že byla-li dána před počátkem ochranné doby (před začátkem pracovní neschopnosti) tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává a pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby.
Za situace, kdy výpověď dá zaměstnanec, se však výše popsané zákonné pravidlo o ochranné době neuplatní a výpovědní doba se neprodlužuje. Pokud tedy např. zaměstnanec dal výpověď v průběhu listopadu 2024, dvouměsíční výpovědní doba začne běžet 1. prosince 2024 a pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby 31. ledna 2025, nehledě na to, jestli bude zaměstnanec k tomuto datu v pracovní neschopnosti. Nárok zaměstnance na nemocenské (dávku nemocenského pojištění vyplácenou od 15. dne pracovní neschopnosti) však zůstane zachován.
Vztaženo na Váš dotaz, ze kterého jasně plyne, že výpověď podal zaměstnanec, se výpovědní doba o dobu dočasné pracovní neschopnosti neprodlužuje, a pracovní poměr tedy skončí posledním dnem dvouměsíční výpovědní doby.
V případě doplňujících dotazů se neváhejte na nás obrátit.
Martin Jonek, advokát
Dana Provázková, advokátní koncipientka
DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz