Právní poradna logo

Nepravidelná pracovní doba a svátek

Datum:25. 10. 2021 v 08:58
Poslední aktivita:29. 11. 2021 v 14:28
Zhlédnuto:1631x
0

Dobrý den.

Mám nepravidelnou pracovní dobu. V závislosti na provozu obchodního centra, kde se naše prodejna nachází, o svátcích buď pracujeme nebo nepracujeme. V případě, že nepracujeme, trvá zaměstnavatel na tom, abychom si svátek napracovali. Je to tak v pořádku? A v případě, že pracujeme, máme nárok na příplatek za práci o svátcích?

Děkuji.

Štěpánka Kučírková

Garantovaná odpověď
0

Pokud vám na směnu rozvrženou zaměstnavatelem dle ustanovení § 84 zákoníku práce připadne svátek dle zvláš...

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
ŠK
Štěpánka Kučírková

Dobrý den, pane doktore. Děkuji Vám za odpověď. Neodpovídala jsem, protože náš spor dále pokračuje. Podle mého nadřízeného jsem otázku vůči Vám neformulovala správně a tudíž jsem ani nemohla dostat správnou odpověď. Chtěla bych tedy uvést situaci na správnou míru: naše pracoviště (prodejna cestovní kanceláře) se nachází v obchodním centru. Jak jsem možná psala již v prvním mailu, pracujeme nebo nepracujeme o svátcích v závislosti na tom, zda je centrum otevřené anebo ne. Tuto informaci dostává naše vedení v předstihu 1 - 2 měsíce, a tak nám podle toho plánuje směny. Pokud je zavřeno, směny nám nenaplánuje a fond pracovní doby nám naplánuje do zbylých dní. Tak se stane, že velmi často i v průběhu jednoho týdne pracuji jinak - 8 hodin, 9,5 hodin, 11,5 hodin atd. Ráda bych se proto zeptala znovu, zda je postup našeho zaměstnavatele správný. Velmi Vám děkuji předem za odpověď. Štěpánka Kučírková

0

Další odpovědi (1)

0

Poukazujete na praxi některých zaměstnavatelů, která je dlouhodobě předmětem diskusí. Podstata celé věci je v odpovědi na otázku, zdali může zaměstnavatel postupovat při zpracování rozvrhu týdenní pracovní doby (zejména u zaměstnanců s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou) tak, že vzhledem k omezenému či zavřenému provozu a nižší nebo žádné potřebě zaměstnanců ve svátek některým z nich nebo všem pracovní dobu na tento den nerozvrhne. Takový postup nelze dle mého názoru považovat automaticky za protiprávní. Na druhé straně zaměstnavatel by tak ale neměl činit se záměrem připravit zaměstnance o „benefit“ se svátkem spojený, jak může reakce vašeho zaměstnavatele na otevírací dobu obchodního centra působit.

Odpovědět na dotaz