Právní poradna logo

nová práce - rozmyšlení

Datum:23. 11. 2021 v 16:31
Poslední aktivita:06. 12. 2021 v 18:59
Zhlédnuto:2229x
0

Dobrý den,

měl bych dotaz.

Jsem zaměstnán na HPP u firmy A. Dostal jsem nabídku na HPP u firmy B a podepsal pracovní smlouvu.

Rozmyslel jsem si to, u firmy A jsem výpověď nepodepsal. Dotaz zní: Co se stane, pokud do firmy B nastoupím a hned první den podám výpověď? Mohu dále pokračovat u firmy A, aniž by se to firma A dozvěděla. Je v tom nějaký další problém?

děkuji V. Pecha

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Podpisem pracovní smlouvy s firmou B došlo ke vzniku pracovněprávního vztahu, z něhož Vám plyne mj. povinnost nastoupit do práce. Pracovní poměr vzniká v den, který je v pracovní smlouvě určen jako den nástupu do práce.

Výpověď z pracovního poměru můžete podat i v den nástupu do práce, a to z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu dle § 50 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce („ZP“). Pracovní poměr Vám skončí až uplynutím výpovědní doby, která činí minimálně 2 měsíce, ale v pracovní smlouvě může být sjednána i delší. Pokud máte v pracovní smlouvě sjednanou zkušební dobu, můžete přistoupit ke zrušení pracovního poměru z jakéhokoli důvodu nebo bez uvedení důvodu. Svůj zrušovací projev můžete učinit nejdříve v den následující po dni, který byl sjednán jako den nástupu do práce, a nejpozději v poslední den trvání zkušení doby. V takovém případě pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Pokud byste však prvního dne nástupu do práce u firmy B vůbec nenastoupil, aniž by Vám v tom bránila překážka v práci, jedná se o porušení povinnosti z pracovní smlouvy a tento zaměstnavatel může od pracovní smlouvy odstoupit v souladu s § 34 odst. 3 ZP. Odstoupením od pracovní smlouvy ze strany zaměstnavatele se pracovní smlouva ruší od počátku a pracovní poměr u firmy B Vám vůbec nevznikne. Záleží na zaměstnavateli, zda tohoto postupu využije a nebude trvat na vykonávání práce podle uzavřené pracovní smlouvy.

V této souvislosti je nutno podotknout, že nenastoupením do nového zaměstnání bez udání spravedlivého důvodu mohly vzniknout tomuto zaměstnavateli náklady (např. při jednání o uzavření pracovní smlouvy konáním výběrového řízení) a může tak hrozit riziko, že se zaměstnavatel bude domáhat náhrady škody v podobě takto vzniklých nákladů.

Nejvhodnějším způsobem řešení Vámi nastíněné situace se jeví uzavření písemné dohody dle § 49 ZP. Pokud si u firmy B nepřejete pracovat, je možné se dohodnout se zaměstnavatelem a uzavřít písemnou dohodu o rozvázání pracovního poměru. V tomto případě může pracovní poměr skončit v kterýkoliv sjednaný den, tedy např. i v den nástupu do práce.

Jestliže jste u firmy A nepodal výpověď a nedohodl se na ukončení pracovního poměru, trvá Vám pracovní poměr a jste povinen konat práci podle pracovní smlouvy.

Obecně, můžete mít vedle svého pracovního poměru (firma A) uzavřený i jiný pracovní poměr u jiného zaměstnavatele, avšak za splnění určitých zákonných podmínek. V případě, že vykonáváte v pracovním poměru (firma B) činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jste zaměstnaný (firma A) je vyžadován předchozí souhlas tohoto zaměstnavatele.

Závěrem je důležité zdůraznit, že jednou ze základních občanskoprávních povinností každého je jednat v právních vztazích poctivě, tudíž považujeme za vhodné sdělit zaměstnavateli (firma A) skutečnosti, které by se Vás mohly týkat s ohledem na zákonný požadavek souhlasu zaměstnavatele.

Marie Gallistlová, advokátka

Samuel Rauchfuss, advokátní koncipient

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.