Právní poradna logo

Občanskoprávní soud

Datum:10. 12. 2023 v 09:34
Poslední aktivita:04. 01. 2024 v 13:53
Zhlédnuto:663x
0

Dobrý den, mám dotaz. V rodině se schyluje k občansko-právnímu soudu. Jedna se o pomluvu, ale to není důležité. Jde mi o to, zda mohu využít paragraf 100, jako u trestního práva a nevypovídat? Nebo jak jinak se mohu vyhnout zasedání? Protože se mi vůbec nechce řešit rodinné interní záležitosti. A mám být jako svědek, nikoliv obžalovaný. Děkuji za info.

Odpovědi (1)

0

Podle Občanského soudního řádu platí, že každý, kdo je předvolán soudem jako svědek, má povinnost se k soudu dostavit. Nedostaví-li se předvolaný svědek bez omluvy, lze použít donucovací prostředky (pořádková pokuta, předvedení).

Podle § 126 odst. 1 Občanského soudního řádu může svědek výpověď odepřít jen tehdy, kdyby výpovědí svěděk způsobil sobě nebo osobám blízkým nebezpečí trestního stíhání. Jedná se o zákaz sebeobviňování. Právo odepřít výpověď se nevztahuje automaticky na celou výpověď. Soud následně rozhodne o důvodnosti odepření výpovědi.

Svědecká výpověď musí být prováděna tak, aby byla šetřena povinnost zachování mlčenlivosti o utajovaných informacích chráněných zvláštním zákonem. V těchto případech lze provést výslech jen tehdy, jestliže vyslýchaného zprostil povinnosti mlčenlivosti příslušný orgán nebo osoba, v jehož zájmu má tuto povinnost.

Svědek musí vypovídat pravdu a nic nezamlčovat.

Pokud jste tedy předvolán jako svědek, máte povinnost se dostavit k soudu. Pokud Vaše výpověď Vám nebo osobám blízkým nezpůsobí nebezpečí trestního stíhání, tak budete muset vypovídat. Souhlas s odepřením výpovědi by také mohl dát soud, pokud by se Vaše výpověď týkala informací, ke kterým máte povinnost mlčenlivosti.

Odpovědět na dotaz