Právní poradna logo

odpovednost za rozbité brýle ve škole

Datum:28. 11. 2024 v 21:20
Poslední aktivita:06. 12. 2024 v 11:54
Zhlédnuto:190x
0

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat jestli mám právo uplatňovat škodu za rozbité brýle. K škodné události došlo, když byl syn ve školní družine. Můj syn (11 let) se nechtěl bavit s klukem který byl z jiné třídy a který ho začal honit a zezadu ho chytil za ramena a roztočil a hodil na zem. Došlo k úrazu (rozbitý nos a skla od brýli), v té době za ne měla nést zodpovědnost paní družinárka. Vše je zapsané v knihe úrazů. Když jsme to chtěli rešit a synovi pořídili brýle nové (5800kč) a chtěli jsme uplatnit po škole nebo po rodičích toho kluka škodu za rozbité skla, tak paní ředitelka to s námi nechtěla řešit a odkázala nás, ať uplatňujeme škodu po rodičích toho druhého žáka. Po paní ředitelce jsme chtěli, ať nám alespoň sjedná schůzku na půdě školy, ať to můžeme vyřešit. Bohužel paní ředitka nic nezařídila. A když byly třídní schůzky, byli jsme za ní a řekla nám, že se to nestalo na půdě školy, tak ať to vyřešíme mimo školu. Bohužel nám nechce dát ani kontakt na ty rodiče a my je neznáme. Můžu se prosím zeptat, jak mám dát postupovat? Ze školy mi po 2 týdnech pořád nepřišla odpoveď, když jsem žádala kontakt, abych to mohla dál dořešit.

Děkuji za odpověd

S pozdravem Střížová Daniela

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

Za své jednání odpovídá každý člověk tehdy, pokud je schopen své jednání posoudit a ovládnout. Jedenáctiletý chlapec je obecně vzato určitě schopen posoudit takové jednání, při kterém se dopustí ublížení na zdraví a škody, jako nesprávné a újmu způsobující. Právní titul k odškodnění Vám tedy bez pochyb vzniká. K otázce po kom odškodnění žádat je třeba posoudit následovné.

Nový občanský zákoník klade důraz na předcházení škodám. Povinnost zakročit na ochranu jiného má každý, kdo má nad situací kontrolu, anebo odůvodňuje-li to povaha poměru mezi osobami. Situačně je dítě pod kontrolou, když ve školní družině nedbalostně zatočí s druhým, nebere zřetel na své okolí a způsobí dotyčnému újmu. Povinnost, kterou má vychovatelka, kdy odpovídá za bezpečnost žáků v době jejich pobytu ve školní družině, směřuje především na mimořádné situace anebo hrubé zanedbání náležitého dohledu. Z judikatury je nám známo, že se takovými případy myslí kupříkladu vtrhnutí útočníka do objektu školního zařízení nebo zřejmý nezájem na bezpečí dítěte. Při proporcionálním poměření kontroly nad situací dítěte s odpovědností družináře vyplývající z jeho pracovního poměru vyhraje odpovědnost za kontrolu nad situací. Družinář musí k dětem přistupovat se zvláštní znalostí a pečlivostí. Bohužel, lehká újma je v prostorách družiny poměrně častým a těžko stoprocentně uhlídatelným jevem. O náhradu škody bych tak primárně žádal jednatele.

Paragraf 2920 a 2921 občanského zákoníku říká následovné. Škodu způsobenou nezletilým mladším třinácti let nahradí ten, kdo nad ním zanedbal náležitý dohled. Nedošlo-li ke škodě v důsledku zanedbání náležitého dohledu, nahradí škodu nezletilý, způsobil-li ji činem povahy úmyslného trestného činu nebo je-li to spravedlivé se zřetelem k jeho majetkovým poměrům a majetkovým poměrům poškozeného. Není-li nezletilý škůdce povinen k náhradě a ke škodě nedošlo v důsledku zanedbání náležitého dohledu, nahradí škodu ten, kdo má a vůči dítěti vykonává rodičovskou odpovědnost v plném rozsahu, je-li to spravedlivé se zřetelem k jeho majetkovým poměrům a majetkovým poměrům poškozeného.

Pro účely vymáhání odškodnění je Vám škola, případně školní družina, pokud se jedná o samostatnou právnickou osobu, povinna vydat údaje na fyzické osoby vykonávající rodičovskou povinnost nad jednatelem. Nejsou-li vstřícní, zažádejte si o údaje formou, o které se píše v zákoně 106/1999 o svobodném přístupu k informacím.

Odpovědět na dotaz