Právní poradna logo

Osvobození příjmů z prodeje akcií od DPFO

Datum:03. 06. 2021 v 19:34
Poslední aktivita:04. 06. 2021 v 05:59
Zhlédnuto:858x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Příležitostně nakupuji akcie českých firem jako soukromý investor, které podle aktuální situace na trhu dříve či později prodávám. Za jakých podmínek je tento příjem, resp. zisk z prodeje akcií osvobozen od daně?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Akcie je listinný nebo zaknihovaný cenný papír, s nímž jsou spojena práva akcionáře jako společníka podílet se podle zákona o obchodních korporacích a stanov dané akciové společnosti na jejím řízení, zisku a na likvidačním zůstatku. Přičemž nejčastějším typem jsou akcie na majitele, které jsou ze zákona neomezeně převoditelné, a mohou být vydány jen jako tzv. zaknihované (elektronické) případně imobilizované cenné papíry. Naproti tomu převoditelnost akcií na jméno mohou stanovy a.s. omezit, nikoli však zcela vyloučit.

Z hlediska daně z příjmů fyzických osob (dále též "DPFO") je významnější skutečnost, že akcie - hlavně firem obchodovaných na regulovaném trhu - jsou častou soukromou investicí, ale také krátkodobou spekulací na růst tržní ceny. Po více či méně úspěšném prodeji akcií se ovšem dostává na pořad dne otázka zdanění dosaženého příjmu. A samozřejmě ideální je legální vyhnutí se této nepříjemnosti, kterou skýtá možnost osvobození od daně.

Mnohého poplatníka zaskočí, že možnost osvobození uvádějí hned dvě ustanovení § 4 odst. 1 ZDP:

písmeno w):

  • příjmy z úplatného převodu cenných papírů ..., pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období částku 100 000 Kč; (pozn.: výjimky uvedeme v textu níže),

písmeno x):

  • příjem z úplatného převodu cenného papíru, přesáhne-li doba mezi nabytím a úplatným převodem tohoto cenného papíru při jeho úplatném převodu dobu 3 let, ... (pozn.: výjimky uvedeme v textu níže).

Souběh dvou typů osvobození upřesňuje metodický Pokyn Generálního finančního ředitelství D-22:

  • "Od zdaňovacího období 2015 jsou z prodeje cenných papírů osvobozeny příjmy buď z důvodu uvedeného v § 4 odst. 1 písm. w) zákona, tj. že za dané zdaňovací období úhrn uvedených příjmů nepřesahuje stanovený limit 100 000 Kč a neposuzuje se okamžik nabytí cenných papírů nebo na základě časového testu podle § 4 odst. 1 písm. x) zákona. Osvobození z důvodu výše přijmu a časového testu nelze kombinovat.".

Finanční správa ČR je tedy toho názoru, že od DPFO je osvobozen příjem z prodeje akcií: buď do výše 100 000 Kč za rok, anebo po 3 letech od nabytí. Není proto možné, aby poplatník nárokoval osvobození od daně u všech příjmů z prodeje akcií, například když v daném roce prodal za 50 000 Kč akcie držené více než 3 roky, a za dalších 60 000 Kč akcie držené kratší dobu. Osvobozen bude pouze prvně zmíněný příjem. Ovšem kdyby za akcie držené méně než 3 roky utržil jen 40 000 Kč, tak by měl osvobozený celý úhrn 90 000 Kč příjmů z akcií.

Příklad - Osvobození příjmů z prodeje akcií od DPFO

Paní Alena v roce 2021 prodala za 80 000 Kč akcie koupené loni. Celý příjem 80 000 Kč je osvobozen od daně. Není podstatné, že akcie prodala již cca po roce, ale že úhrn příjmů v roce 2021 nepřesáhl 100 000 Kč.

Pan Bedřich v roce 2021 prodal za 101 000 Kč akcie koupené loni. Jelikož úhrn příjmů z prodeje akcií (obecně cenných papírů) přesáhl limit 100 000 Kč, nelze jej osvobodit od daně podle § 4 odst. 1 písm. w) ZDP (kde nezáleží na době jejich držby). A to ani zčásti! Proto zdanitelným příjmem bude celý příjem 101 000 Kč, a nikoli jen nadlimitní částka 1 000 Kč. Kvůli držbě akcií kratší než 3 roky nemůže využít ani osvobození příjmů z prodeje akcií (cenných papírů) od DPFO podle § 4 odst. 1 písm. x) ZDP (kde již na úhrnu příjmů nezáleží).

S ohledem na změnu podmínek osvobození příjmů z prodeje cenných papírů od roku 2014 dodejme, že pokud byly akcie nabyty před rokem 2014, platí pro ně i nadále dřívější mírnější podmínky osvobození od daně - časový test 6 měsíců. Ale jen u osob s přímým podílem na základním kapitálu a hlasovacích právech do 5 %. Jak potvrdil koordinační výbor od daňových poradců č. 1310 a 1159 Ing. Jan Čapek a Bc. René Kulínský č. 419/30.01.14 Osvobození příjmů z prodeje cenných papírů - přechodné ustanovení (text mírně upraven):

  • Přechodné ustanovení se vztahuje na osoby, jejichž přímý podíl na základním kapitálu nebo hlasovacích právech společnosti nepřevyšoval v době 24 měsíců před prodejem cenných papírů 5 %. U těchto osob je tak při posuzování časového testu zachován stav, který platil před účinností novely (doba držby jen 6 měsíců).
  • Ostatní osoby (tedy s vyšší účastí než 5 %) uplatňují při prodeji cenných papírů již nové osvobození od daně z příjmů po uplynutí tříleté lhůty od nabytí .... (pozn.: tedy nikoli pětiletou lhůtu platnou před rokem 2014)

Z osvobození příjmů z prodeje akcií (cenných papírů) od DPFO platí tyto proti spekulativní výjimky:

  • příjem patří do kategorie příjmů z kapitálového majetku podle § 8 ZDP (pozn.: týká se odkupu dluhopisů),
  • příjem plynoucí z budoucího prodeje již v době do 3 let od nabytí, i když k převodu dojde později,
  • časový test pro osvobození příjmů z prodeje kmenových listů - což jsou speciální podíly na s.r.o. mající charakter cenných papírů - činí 5 let; jde o stejně dlouhý časový test, jako platí pro osvobození příjmů z prodeje jiných podílů v s.r.o. podle § 4 odst. 1 písm. s) ZDP,
  • příjem z převodu cenného papíru, který je nebo byl zahrnut do obchodního majetku, a to do 3 let po ukončení samostatné činnosti, nebo když už v této době plyne příjem z budoucího prodeje cenného papíru; v případě kmenového listu s. r. o. činí lhůta 5 let.

Naopak výhodou je, že pro osvobození testovaná doba držby - 3 roky, resp. u kmenových listů s. r. o. 5 let:

  • se zkracuje o dobu, po kterou vlastnil předmětný cenný papír zůstavitel, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem, od něhož jej poplatník zdědil (tuto novinku lze uplatnit až od roku 2018),
  • se nepřerušuje při výměně akcie emitentem za jinou akcii o celkové stejné jmenovité hodnotě,
  • se nepřerušuje při výměně podílů, fúzi nebo rozdělení společnosti, jsou-li splněny podmínky uvedené v § 23b nebo 23a ZDP.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.