Právní poradna logo

Pes utekl a jiný na vodítku jej pokousal

Datum:17. 10. 2022 v 11:06
Poslední aktivita:21. 11. 2022 v 15:14
Zhlédnuto:2341x
0

Dobrý den, omlouvám se za možná irelevantní dotaz. Rodičům mé přítelkyně utekl pes (malá rasa) a utíkal za jiným psem, který místem zrovna procházel. Ten byl na dlouhém vodítku a když pes rodičů doběhl až k němu, pes na vodítku jej napadl. Rodiče žijí v domnění, že mají právo na odškodnění, protože jejich malý pes by nikoho nepokousal a jen se chce s cizími psy "očuchat", kdežto slečna, která útočícího psa měla na vodítku, jej nedokázala zvládnout a včas odtrhnout. Já mám v tom celkem jasno, nicméně se třeba mýlím a jsou rodiče opravdu v právu. Nechci jim křivdit a tak se zkouším dotázat zde. Děkuji za Váš čas, Ondřej.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

ač to může znít málo intuitivně, rodiče mají pravděpodobně pravdu.

V § 2933 občanského zákoníku najdeme zvláštní pravidla pro situace, kdy škodu způsobí zvíře. Za škodu způsobenou zvířetem odpovídá jeho majitel, a to objektivně, bez možnosti se této odpovědnosti zprostit, ledaže by se jednalo o výjimku uvedenou níže. Majitelé zvířat tedy nesou odpovědnost za škodu, kterou jejich zvíře způsobí i v situacích, kdy se budou bezúspěšně snažit zvíře zvládnout a například odtrhnout od jiného.

Zmiňovanou výjimkou z tohoto pravidla jsou situace, kdy zvíře slouží jeho majiteli k výkonu povolání, nebo jako pomocník pro osobu se zdravotním postižením. V těchto situacích je možné, aby se majitel psa zprostil povinnosti k náhradě škody, tím že prokáže, že při dozoru nad psem nezanedbal potřebnou pečlivost, nebo ke škodě došlo i při vynaložení potřebné pečlivosti.

Dá se tak říct, že rodiče vaší přítelkyně měli pravdu a majitelka většího psa jim obecně odpovídá za škodu způsobenou tím, že její pes pokousal toho jejich.

Jako vždy v právu je ale třeba zohlednit všechny skutečnosti, např. zda škoda nevznikla i na druhé straně, či případnou spoluodpovědnost poškozeného (mohl malý pes být na volno tam, kde běhal?) a podobně. Než tedy rodiče budou škodu vymáhat, doporučujeme poradu s advokátem, který si udělá detailní obrázek.

Odpovědět na dotaz