Právní poradna logo

Plat po rodičovské dovolené

Datum:07. 03. 2024 v 19:40
Poslední aktivita:21. 03. 2024 v 11:16
Zhlédnuto:511x
0

Dobrý den,

v brzké době mě čeká návrat do práce po rodičovské dovolené na stejnou pracovní pozici. Plat před rodičovskou byl 28 000 Kč v hrubém, teď mám prý však nastoupit za 25 000 Kč v hrubém + 3 000 Kč pohyblivá složka (odměny). Má zaměstnavatel právo na takovou změnu? Je mi jasné, že při jakékoli chybě či pozdějším příchodu, mi bude buď část nebo celé 3 000 Kč strženy.

Děkuji

Odpovědi (1)

0

Vážená paní Staňková,

děkujeme za dotaz. Pro odpověď jsou důležité dva body:

1) Jakým způsobem je Vaše mzda nastavena - zda smluvně, nebo jednostranně mzdovým výměrem či vnitřním předpisem.

Pokud je mzda nastavena smluvně (v pracovní smlouvě, v dohodě o mzdě apod.), bez Vašeho souhlasu není změna možná.

Pokud je však mzda určena jednostranně zaměstnavatelem (mzdový výměr, vnitřní předpis), zaměstnavatel takovou změnu bez Vašeho souhlasu provést může.

2) Jakým způsobem mají mzdu nastavenou srovnatelní zaměstnanci - zaměstnavatel je povinen zajistit spravedlivé odměňování všech svých srovnatelných zaměstnanců, tj. zaměstnanců, kteří konají stejnou práci či práci stejné hodnoty (viz § 110 zákoníku práce). Pokud mají ostatní srovnatelní zaměstnanci celou mzdu stanovenou jako fixní, a není-li dán žádný specifický důvod, proč zrovna Vy byste měla mít část mzdy pohyblivou, šlo by o porušení zásady rovného zacházení, resp. spravedlivého odměňování.

Pro úplnost uvádím, že po Vašem návratu po rodičovské dovolené by měl zaměstnavatel zohlednit růst mezd srovnatelných zaměstnanců, tj. vyplácet Vám za výkon práce mzdu odpovídající mzdě, kterou mají ostatní srovnatelní zaměstnanci - v souladu se zásadou spravedlivého odměňování.

Držíme palce v návratu do práce.

S pozdravem

JUDr. Bc. Klára Rücklová, advokátka

Odpovědět na dotaz