Právní poradna logo

Plot souseda

Datum:07. 03. 2024 v 13:55
Poslední aktivita:19. 03. 2024 v 10:38
Zhlédnuto:538x
0

Dobrý den,

soused mezi našimi pozemky plánuje výstavbu plotu ve výšce 2 m z betonové skládačky.

Zadní strana bude na hranici našich pozemků. Mohu poté na této straně zvolit jiný druh plotu?

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

pokud Váš soused plánuje postavit plot vyšší než 2 metry nebo opěrnou zeď vyšší než 1 metr, tak musí získat od stavebního úřadu povolení. Dané povolení by musel získat také, pokud bude stavět v nezastavěném území, na památkově chráněném území nebo pokud oplocení hraničí s veřejně přístupovými pozemními komunikacemi.

Pokud by oplocení bylo společné, tak podle § 1024 občanského zákoníku může společnou zeď každý užívat na své straně až do poloviny její tloušťky. Nesmí však učinit nic, co zeď ohrozí nebo co sousedovi překáží v užívání jeho části. Jedná se však o právní domněnku, která je vyvratitelná. Předpokládám, že ve Vašem případě se o společnou věc jednat nebude, jelikož Váš soused oplocení postaví za své náklady a na své straně pozemku.

Vy však můžete na své straně pozemku postavit vlastní plot. Pokud jsou vedle sebe dva ploty, tak každý užívá a udržuje na své vlastní náklady svůj vlastní plot. Podle § 1025 občanského zákoníku platí, že kde jsou rozhrady dvojité nebo kde je vlastnictví rozděleno, udržuje každý svým nákladem, co je jeho.

Odpovědět na dotaz