Právní poradna logo

Potvrzení o zaměstnání

Datum:03. 06. 2021 v 15:09
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:10
Zhlédnuto:4967x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Když zaměstnanci skončí pracovní poměr, je mu zaměstnavatel povinen vydat potvrzení o zaměstnání. Do jaké lhůty po skončení tohoto pracovněprávního vztahu tak musí učinit, aby se nevystavil riziku uložení sankce od kontrolního orgánu?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Ustanovení § 313 odst. 1 zákoníku práce uvozuje tuto povinnost zaměstnavatele slovy "při skončení pracovního poměru", aniž by současně zmiňovalo nějakou lhůtu s tím spojenou. Z judikatury Nejvyššího soudu (viz např. jeho rozhodnutí ze dne 26. 3. 2013, sp. zn. 21 Cdo 907/2012) vyplývá, že aby zaměstnavatel dostál své povinnosti, musí potvrzení o zaměstnání vydat zaměstnanci nejpozději v den skončení pracovního poměru. Není přitom potřebné, aby zaměstnanec o vydání zmíněného potvrzení žádal, a zaměstnavatel nesmí podmiňovat vydání potvrzení o zaměstnání např. náhradou škody způsobené zaměstnancem, vrácením pracovních pomůcek, apod. Pro vydání potvrzení o zaměstnání neplatí tedy žádná lhůta, na ni se zaměstnavatel spoléhat nemůže.

Nesplní-li zaměstnavatel povinnost vydat zaměstnanci při skončení pracovního poměru potvrzení o zaměstnání a vznikne-li zaměstnanci následkem porušení této povinnosti škoda, je zaměstnavatel povinen ji nahradit. Škoda může zaměstnanci v tomto případě vzniknout podle soudní judikatury rovněž tím, že nebyl přijat do pracovního poměru u jiného zaměstnavatele a že proto nedosáhl výdělku, který by mu jinak - nebýt porušení povinnosti uložené zaměstnavateli - náležel. I z tohoto důvodu se musí mít zaměstnavatel na pozoru.

S vědomím všeho výše uvedeného se však může v praxi stát, že zaměstnavatel zaměstnanci potvrzení o zaměstnání nejpozději v den skončení pracovního poměru nevydá a ani vydat nemůže. Pokud s ním třeba rozvazuje pracovní poměr okamžitým zrušením nebo zrušením ve zkušební době a doručováno jest prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, až z dodejky (písemného záznamu o doručení) se zaměstnavatel dozví, kdy bylo doručeno a kdy tedy pracovní poměr skončil (u okamžitého zrušení vždy k tomuto datu, u zrušení ve zkušební době tehdy, pokud zaměstnavatel neuvedl do písemnosti den pozdější). V takovém případě je důležité vyvinout snahu k tomu, aby se potvrzení o zaměstnání dostalo k zaměstnanci co možná nejdříve, a kontrolní orgán pak nemůže dle mého názoru takovou situaci vyhodnotit jako přestupek s rizikem uložení sankce.

Na závěr nutno poznamenat, že povinnost k vydání potvrzení o zaměstnání má zaměstnavatel nejen při skončení pracovního poměru, ale též pracovněprávního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti. Skončení pracovněprávního vztahu z titulu dohody o provedení práce spojuje zákoník práce s povinností zaměstnavatele vydat potvrzení o zaměstnání jen pro případ, že dohoda o provedení práce založila účast na nemocenském pojištění podle zvláštního právního předpisu anebo pokud byl z odměny z této dohody prováděn výkon rozhodnutí nebo exekuce srážkami ze mzdy.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.