Právní poradna logo

Použití cizí veřejné listiny v ČR

Datum:03. 06. 2021 v 13:05
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 13:13
Zhlédnuto:833x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Za jakých podmínek lze před českými orgány použít cizí veřejné listiny?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Použití a účinky cizích veřejných listin před českými orgány upravuje ust. § 12 zákona č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém a navazuje na předchozí právní úpravu obsaženou v § 52 zákona č. 97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém, ve znění do 31. prosince 2013, kterou dále rozvádí.

Cizí veřejná listina má v České republice důkazní moc veřejné listiny tehdy, pokud je opatřena předepsaným ověřením.

Byť ustanovení § 12 neupravuje definici cizí veřejné listiny, upřesňuje, že se jedná o listinu vydanou soudem, notářem nebo úřadem v cizině, která platí v místě, kde byla vydána, za listinu veřejnou, nebo listinu vydanou diplomatickým zástupcem nebo konzulárním úředníkem působícím v České republice (zákon č. 97/1963 Sb. listinu vydanou diplomatickým zástupcem nebo konzulárním úřadem působícím v České republice nezmiňoval). Přitom skutečnost, zda se jedná o cizí veřejnou listinu nebo nikoliv, je nutné posuzovat podle příslušného cizího práva.

Důležité je především připomenout, že toto pravidlo se použije toliko ve vztahu ke státům, s nimiž Česká republika není v mezinárodněsmluvním poměru. Ověřování veřejných listin, případně osvobození od jejich ověřování, totiž mohou speciálně upravovat (a zpravidla upravují) bilaterální smlouvy o právní pomoci. Není-li předmětný vztah mezi státy upraven smluvně, případně se neuplatní osvobození od ověření, musí být listina opatřena vyšším ověřením (tzv. superlegalizací) příslušného českého zastupitelského úřadu, který zpravidla může listinu ověřit, je-li opatřena vyšším ověřením úřadu pro zahraniční věci příslušného cizího státu. Česká republika je smluvním státem několika desítek dvoustranných mezinárodních smluv v této oblasti a Evropské úmluvy o zrušení ověřování listin vyhotovených diplomatickými zástupci nebo konzulárními úředníky a Haagské úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin, která zavedla mezi smluvními stranami zjednodušenou ověřovací doložku, tzv. apostilu. V rámci EU jednotná úprava ověřování veřejných listin doposud nebyla přijata.

Vyšší ověření veřejné listiny umožňuje tuto cizí veřejnou listinu vydanou v jednom státu uplatnit na území jiného státu tím, že ověřuje její autenticitu (to, že veřejná listina byla vydána k tomu příslušným orgánem a podepsána kompetentní úřední osobou). Je-li cizí veřejná listina opatřena vyšším ověřením, je jí přiznána na území České republiky důkazní moc, tj. presumuje se pravdivost jejího obsahu i autenticita, není-li prokázán opak.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.