Právní poradna logo

Práce v riziku chladu

Datum:03. 06. 2021 v 15:54
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:56
Zhlédnuto:1208x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Pracuji na úseku expedice uzenin, kde je stálá teplota okolo dvou stupňů. Měl by zaměstnavatel vyplácet nějaké příplatky za ztížené prostředí? Nebo by měla být kratší pracovní doba, poskytovány nápoje atd.? Podle kterého předpisu se má postupovat?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Minimální opatření k ochraně zdraví a bližší hygienické požadavky pro práci v zátěži chladem stanoví § 7 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Podle tohoto ustanovení platí předně, že na pracovišti, kde operativní teplota nebo korigovaná teplota vzduchu poklesne pod 4 st. C, musí zaměstnavatel zaměstnance vybavit osobními ochrannými pracovními prostředky, zejména pracovním oděvem, pracovní obuví a pracovními rukavicemi. Pro stanovení potřebných tepelně izolačních vlastností pracovního oděvu, postačujících k zajištění tepelně neutrálních podmínek lidského organizmu, se postupuje podle příslušné technické normy o ergonomii tepelného prostředí ČSN EN ISO 7933 a normy o stanovení a interpretaci stresu z chladu pomocí potřebné izolace oděvu a místních účinků chladu ČSN EN ISO 9920.

Dále pak platí, že na pracovišti, kde operativní teplota je 4 st. C a nižší, má zaměstnanec právo na bezpečnostní přestávku v ohřívárně.

Při teplotě vzduchu od 10 st. C do 4 st. C musí být práce zaměstnance upravena tak, aby doba jejího nepřetržitého trvání nepřesáhla 3 hodiny, při teplotě vzduchu od 4 st. C do -10 st. C (a to je asi i vaše pracoviště) 2 hodiny a při teplotě vzduchu od -10 st. C 75 minut. Bezpečnostní přestávky mezi jednotlivými úseky nepřetržité práce v chladové zátěži musí trvat nejméně 10 minut. Z toho vyplývá, že po každých 2 hodinách nepřetržité práce máte právo na bezpečnostní přestávku v ohřívárně, která musí být nejméně 10 minut. Bezpečnostní přestávky se podle § 89 zákoníku práce na rozdíl od přestávek na jídlo a oddech podle § 88 zákoníku práce započítávají do pracovní doby.

Podle ustanovení § 8 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. se ještě poskytuje k ochraně zdraví zaměstnanců před účinky zátěže teplem a zátěže chladem ochranný nápoj. Jak vyplývá z ustanovení § 5 citovaného nařízení vlády, ochranný nápoj chránící před zátěží chladem se poskytuje při trvalé práci na

  • pracovišti, kde musí být z technologických důvodů udržována operativní teplota 4 st. C a nižší (tedy opět vaše pracoviště!), nebo
  • venkovním pracovišti, pokud jsou nejnižší korigované teploty venkovního vzduchu naměřené na pracovišti zastíněným teploměrem v průběhu osmihodinové směny nižší než 4 st. C.

Ochranný nápoj chránící před zátěží chladem se poskytuje v množství alespoň půl litru za osmihodinovou směnu.

Pokud se týká příplatků za ztížené pracovní prostředí, tak ty se podle ustanovení § 117 zákoníku práce a nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů, poskytují pouze při práci v prostředí, ve kterém je výkon práce spojen s mimořádnými obtížemi vyplývajícími z vystavení účinkům ztěžujícího vlivu a z opatření k jejich snížení nebo odstranění, jinak řečeno jsou zde zařazeny pouze práce, které jsou podle vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, ve znění pozdějších předpisů, zařazeny do kategorie čtvrté. Podle této vyhlášky platí, že práce vykonávaná po dobu delší než čtyři hodiny za pracovní dobu v prostorách, v nichž je operativní teplota t0 z technologických důvodů udržována na teplotě + 4 st. C a nižší je zařazena do kategorie třetí, čtvrtá kategorie není pro zátěž chladem definovaná. Z toho vyplývá, že příplatek za ztížené pracovní prostředí vám nenáleží.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.