Právní poradna logo

Prodloužení rodičovské dovolené

Datum:05. 06. 2024 v 08:43
Poslední aktivita:12. 06. 2024 v 13:47
Zhlédnuto:314x
0

Dobrý den,

potřebuji se zeptat na několik věcí ohledně rodičovské dovolené. Přemýšlela jsem nad tím, že bych si nechala prodloužit rodičovskou dovolenou na 4 roky. Co pro to musím udělat a co to pro mě znamená, když jsem zaměstnaná na dobu neurčitou? Vím, že musím poslat žádost zaměstnavateli o neplacené volno. Popravdě nemám v plánu se do práce vracet, protože nemůžu potom pracovat do 21 h s malým dítětem. A slyšela jsem, že zanikla moje pracovní pozice a tím pádem bych měla mít nárok na odstupné? Můžu si nejdříve prodloužit rodičovskou dovolenou a až před koncem třetího roku dítěte teprve řešit se zaměstnavatelem neplacené volno? Když odmítne, budu mít stále nárok na odstupné?

Děkuji

Odpovědi (1)

0

Dobrý den, 

Děkuji za dotaz. 

Zaměstnanec má nárok na rodičovskou dovolenou až do dovršení 3. roku života dítěte. Rodičovskou dovolenou prodloužit nelze. Pokud si ji „chcete prodloužit“, máte jedinou možnost, a to domluvit se se zaměstnavatelem. Nejčastěji je to řešeno dohodou o neplaceném volnu. Lze ji sjednat ústně i písemně, osobně jednoznačně doporučuji písemně a upravit si pravidla návratu. Pokud ale zaměstnavatel nebude chtít sjednat neplacené volno, jste povinna nastoupit do práce. Pokud nenastoupíte, hrozí Vám neomluvená absence a ukončení pracovního poměru z těchto důvodů, u nichž není odstupné dle zákona. Výjimkou může být – pokud jde o ukončení pracovního poměru – objektivní důvod pro nenastoupení. V minulosti dovodil Nejvyšší soud, že onou výjimkou může být nemožnost zaměstnankyně sehnat pro dítě školku v místě bydliště (pozor, v tom případě matka přihlašovala dítě na několik školek a nikde ho nevzali a ona neměla jinou možnost péče o dítě). 

Pokud už se nechcete vracet, pak záleží na okolnostech případu. V případě, že už pro Vás nemá zaměstnavatel pracovní místo dle pracovní smlouvy, měl by Vám dát výpověď  pro nadbytečnost (popř. s Vámi dohodnout ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost), nicméně musíte nastoupit, popř. alespoň dát vědět zaměstnavateli, že jste připravena nastoupit. V takovém případě Vám náleží odstupné. Pokud pro Vás má místo, které máte sjednáno v pracovní smlouvě, potom byste měla nastoupit. V takovém případě zisk odstupného při ukončení pracovního poměru nebude jednoduchý, poněvadž tam není zákonný důvod. Nelze ale vyloučit, že se se zaměstnavatelem dohodnete na ukončení pracovního poměru a obsahem dohody bude i nějaká odměna.    

S pozdravem 

JUDr. Michal Faltus, advokát

Odpovědět na dotaz