Právní poradna logo

Prodlužuje se výpovědní doba o dobu trvání OČR ?

Datum:21. 02. 2025 v 16:23
Poslední aktivita:07. 03. 2025 v 09:41
Zhlédnuto:347x
0

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem. Dne 31. 1. 2025 jsem dostal v práci výpověď pro nadbytečnost. Výpovědní lhůta mi tedy běží do 31. 3. 2025

Nyní ovšem nastala skutečnost, že manželka onemocněla a já si musel vzít OČR kvůli péči o dítě.

Je nějaká možnost, aby se výpovědní lhůta neprodloužila o dobu trvání OČR, nebo to nejde a budu muset v dubnu ještě několik dní do práce, i když má pracovní pozice bude již zrušena?

Děkuji za odpověď.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

děkujeme za dotaz a níže zasíláme odpověď.

Nadbytečnost dle § 52 odst. 1 písm. a) zákoníku práce je jedním z možných výpovědních důvodů pro zaměstnavatele, při jehož uplatnění jednak běží tradičně 2měsíční výpovědní doba (ve Vašem případě při doručení výpovědi 31. ledna skončí skutečně dne 31. března), a jednak se uplatní zákonná pravidla pro možné prodloužení výpovědní doby dle ustanovení § 53 zákoníku práce, a to pro případy, kdy je zaměstnanec před či během výpovědní doby v tzv. ochranné době.

Ochranná doba je institut, který poskytuje ochranu zaměstnancům, kteří jsou v tíživé životní situaci před nečekanou ztrátou zaměstnání. Dle § 53 odst. 1 písm. f) je zaměstnanec v ochranné době i tehdy, pokud pečuje o dítě mladší než 10 let v případech podle zákona o nemocenském pojištění (nemoc manželky spadá pod případy vyjmenované v § 31 odst. 1 písm. b) bod 3 zákona o nemocenském pojištění).

Pokud tedy jste nyní ve výpovědní době za výše uvedených okolností a na ošetřovné jste nastoupil, respektive splňujete podmínky ochranné doby viz výše , jak uvádíte teprve po doručení výpovědi a začátku běhu výpovědní doby, můžou nastat dvě situace, a to v závislosti na tom, kdy má uplynout poslední den výpovědní doby:

• Uplyne-li poslední den výpovědní doby v ochranné době, dochází ke stavení běhu výpovědní doby. To znamená, že ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává a že tedy výpovědní doba skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby.

• K prodloužení nebo stavení výpovědní doby nedochází, jestliže ochranná doba, která začala běžet po podání výpovědi, skončila ještě před uplynutím výpovědní doby. Protože výpovědní doba skončila až po uplynutí ochranné doby, nemá v tomto případě ochranná doba na běh výpovědní doby žádný vliv.

Pokud tedy budete ke dni 31. března stále čerpat ošetřovné, mělo by ze zákona dojít ke stavění, a tedy i prodloužení výpovědní doby o dobu trvání čerpání ošetřovného (o celé kalendářní dny). Nicméně, v tomto případě máte právo sdělit zaměstnavateli, že na prodloužení výpovědní doby o délku ochranné doby netrváte a výpovědní doba tak skončí stejně, jako kdyby vůbec k ochranné době nedošlo. Zároveň je toto sdělení třeba učinit před uplynutím posledního dne (neprodloužené) výpovědní doby. Pro sdělení zaměstnance není zákonem stanovena určitá formu, nicméně určitě toto doporučujeme učinit písemně, a to z důvodů vyšší právní jistoty zejména pro Vás (lépe budete prokazovat sdělení učiněné písemně, než sdělení ústně či snad konkludentně).

Pokud ke dni 31. března již ošetřovné čerpat nebudete, resp. nebudete pečovat o dítě mladší 10 let ve smyslu zákona o nemocenském pojištění, jak popisujeme výše v odpovědi, výpovědní doba skončí dne 31. března, ochranná doba na běh výpovědní doby nebude mít v tomto případě žádný vliv.

S pozdravem,

Ráchel Kouklíková

právní asistentka

PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.

Odpovědět na dotaz