Právní poradna logo

Škola

Datum:30. 01. 2024 v 14:49
Poslední aktivita:05. 02. 2024 v 15:29
Zhlédnuto:307x
0

Dobrý den,

může mě učitel nutit do fyzických aktivit? Nemyslím TV či jiné, myslím to, že máme HV a učitel řekl, teď cituji: "abyste nebyli polena, co nic neumí, tak v rámci HV budeme chodit tančit do tělocvičny". Vím, že je to v rámci hodiny, ale jediný předmět, co je založený na fyzických aktivitách, je přece TV. Tak nevím, zda mě může nutit, nebo ne. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

reagujeme na Váš dotaz ohledně pohybových aktivit ve škole během předmětu Hudební výchova.

Sestavování učebních plánů a osnov jednotlivých předmětů je v kompetenci samotných škol. Škola je vázána pouze obecně závazným rámcem Rámcových vzdělávacích programů, které mají zajistit jednotnost vzdělávacího systému. To znamená, že škola si může sama rozhodnout, co bude přesným obsahem jednotlivých hodin. Hudba a tanec spolu do jisté míry souvisí, je tedy ospravedlnitelné, že učitel zařadil do hodin Hudební výchovy základní kroky společenských tanců. Takto vymezené osnovy Hudební výchovy, které obsahují tanec, mají i jiné základní či střední školy.

Ředitel školy vymezí jednotlivá práva a povinnosti žáků a učitelů ve školním řádu. Jedna ze základních povinností žáka, jež je plošně vymezena ve školních řádech, je plnit pokyny pedagogických pracovníků školy vydané v souladu s právními předpisy a školním řádem. Taktéž je žák povinen účastnit se výuky podle rozvrhu hodin a řádně se vzdělávat. Žák by měl tedy dodržovat program výuky vyučujícího, dbát jeho pokynů a stanovenou výuku žádným způsobem nenarušovat.

Učitel by Vás však neměl nutit k pohybovým aktivitám, které jsou z pro Vás z určitého důvodu problematické (např. zdravotní důvody). Můžete se tak pokusit s učitelem individuálně domluvit, případně mu vysvětlit důvody, proč tuto aktivitu nemůžete vykonávat. Pokud by se nadále dělo, že by Vás učitel k pohybovým aktivitám nutil, můžete se obrátit na vedení školy, popřípadě na svého zákonného zástupce, který by Vám vzniklou situaci pomohl řešit.

S pozdravem

Matzner Legal

 
OdpovědělJiří Matzner05. 02. 2024 v 15:29

Odpovědět na dotaz