Právní poradna logo

Stavba plotu

Datum:28. 06. 2023 v 17:39
Poslední aktivita:03. 07. 2023 v 11:57
Zhlédnuto:624x
0

Dobrý den,

mám dotaz ohledně stavby plotu na vlastním pozemku, který sousedí s obecním pozemkem. Plot bude vysoký 180 cm z pletiva. Musí být stavební povolení?

Děkuji.

S pozdravem

Jan Ryšavý

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

problematiku stavebního povolení upravuje zákon č. 183/2006 Sb., stavební zákon (dále též „StavZ“). Dle ustanovení § 103 odst. 1 písm. f) bod 13. StavZ je stanoveno, že stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují některé stavby, a to například oplocení.

Ačkoliv není k stavbě oplocení nezbytné získání stavebního povolení, je nutno taktéž neopomenout problematiku územního rozhodnutí. Dle § 79 odst. 2 písm. f) stavebního zákona rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují opěrné zdi do výšky 1 m ani oplocení do výšky 2 m, pakliže nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím, a nacházejí se v zastavěném území či zastavěné ploše.

Z výše uvedeného lze vyvést závěr, že ačkoliv není pro stavbu oplocení o výšce 1,8 m nezbytné stavební povolení, je potřeba zohlednit taktéž další faktory za účelem posouzení, zda není nezbytné pro stavbu získat územní rozhodnutí čí územní souhlas. Pakliže Váš pozemek sousedí s obecním pozemkem, je třeba posoudit, zda obecní pozemek nepředstavuje veřejné prostranství či pozemní komunikaci. Pakliže obecní pozemek není veřejným prostranství ani pozemní komunikací, tak ke stavbě plotu není zapotřebí ani stavebního povolení, ani územního rozhodnutí, či územního souhlasu.

S pozdravem

Matzner Legal

JM

Odpovědět na dotaz