Právní poradna logo

Třídění objemného odpadu

Datum:23. 01. 2023 v 09:51
Poslední aktivita:23. 01. 2023 v 10:04
Zhlédnuto:3197x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Od 1. 1. 2023 jsou původci objemného odpadu kat. č. 20 03 07 povinni postupovat při nakládání s tímto odpadem ve smyslu § 11 odst. 3 vyhlášky č. 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady („v případě odpadu katalogového čísla 20 03 07 se za úpravu odpadu před uložením na skládku považuje případ, kdy původce odpadu zajistil při jeho soustřeďování vytřídění alespoň kovů, plastů a dřeva velkých rozměrů“). Mnohé obce jako původci odpadu kat. č. 20 03 07 se již teď obracejí na nás (svozovou společnost), s prosbou o spolupráci při plnění této povinnosti. V některých obcích není možné z důvodu omezených prostorových kapacit umístit nádoby či kontejnery na jednotlivé složky vytříděné z objemného odpadu. Proto po nás tyto obce požadují, abychom pro ně formou „služby“ provedli roztřídění objemného odpadu v našem zařízení k nakládání s odpady.

1. Je možné postupovat obdobným způsobem, jaký je popsán v metodickém pokynu MŽP č. j. MZP/2021/720/904 pro nakládání společně soustřeďovaných plastů (vč. kartonových krabic), skla a kovů v jedné nádobě? To znamená, že obec i my (příjemce odpadů) bychom ve svých evidencích vykazovali každou složku objemného odpadu zvlášť (dřevo 20 01 38, plasty 20 01 39, kovy 20 01 40 a objemný odpad 20 03 07)?

2. Jak je to s převodem vlastnických práv k odpadu, pokud po nás obec požaduje „službu“, a musí tato úprava objemného odpadu pro obce (původce) probíhat pouze v zařízení k úpravě odpadů?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Od 1. ledna 2023 platí obecné podmínky pro úpravu odpadů pro účely uložení na skládku stanovené zákonem č. 541/2020 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů (dále také jen „zákon o odpadech“), a vyhláškou č. 273/2021 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady (dále také jen „vyhláška č. 273/2021 Sb.“), tj. zejména § 11 až § 13 této vyhlášky.

V případě objemného odpadu katalogového čísla 20 03 07 stanoví § 11 odst. 3 vyhlášky č. 273/2021 Sb. možnost, že se za úpravu odpadu před uložením na skládku považuje i případ, kdy původce odpadu zajistí při jeho soustřeďování vytřídění alespoň kovů, plastů a dřeva velkých rozměrů. Pokud původce oddělené soustřeďování alespoň kovů, plastů a dřeva velkých rozměrů podle § 11 odst. 3 nezajistí, musí dojít k úpravě odpadu před jeho uložením na skládku. Požadavky na tuto úpravu jsou vymezeny v příloze č. 8, kde je uvedeno: „U odpadu 20 03 07, u kterého nebylo zajištěno oddělené soustřeďování využitelných složek odpadu v souladu s § 11 odst. 3, musí být před uložením na skládku zajištěno vytřídění využitelných složek, a to alespoň papír, plasty, sklo, kovy, dřevo.“.

Ve vztahu k metodickému pokynu Odboru odpadů Ministerstva životního prostředí ze dne 29. června 2021 č. j.: MZP/2021/720/904, ohledně společného soustřeďování některých využitelných odpadů v obci, je třeba zdůraznit, že v případě odpadu plastů, včetně nápojových kartonů, skla a kovů, se obec může na základě § 59 odst. 2 zákona o odpadech rozhodnout, že nebude tyto odpady soustřeďovat odděleně, za podmínky, že tímto způsobem soustřeďování nedojde s ohledem na další způsob nakládání s nimi k ohrožení možnosti provedení jejich recyklace. V případě společného soustřeďování těchto odpadů vede obec evidenci pro každou složku odpadu zvlášť, např. pro nápojové kartony (20 01 01) a kov (20 01 40) nebo plasty (20 01 39) a sklo (20 01 02) nebo plasty (20 01 39) a kov (20 01 40). Přesné údaje pro evidenci obdrží obec od následného zpracovatele (odběratele), kterému tento odpad předává, což bývá zpravidla dotřiďovací linka.

Naopak v případě soustřeďování objemného odpadu katalogového čísla 20 03 07 je vhodné, aby obec využila možnosti dané § 11 odst. 3 vyhlášky č. 273/2021 Sb. a při soustřeďování zajistila vytřídění alespoň kovů, plastů a dřeva velkých rozměrů. Tyto vytříděné využitelné složky velkých rozměrů se zařazují pod jednotlivé druhy a katalogová čísla odpadu dle materiálu, tj. zejm. dřevo (20 01 38), kovy (20 01 40) a plasty (20 01 39). Zbytkový nevytříděný objemný odpad se zařazuje jako 20 03 07. Pokud obec nebude zajišťovat oddělené soustřeďování využitelných složek velkých rozměrů a jejich přednostní zařazení pod jednotlivé druhy a katalogová čísla odpadu dle materiálu, bude muset být tento odpad před uložením na skládku dotříděn.

Co se týče otázky, zda roztřídění objemného odpadu představuje jeho úpravu, je třeba odkázat na definici pojmu úprava odpadu v zákoně o odpadech. Úpravou odpadu je podle § 11 odst. 1 písm. h) zákona o odpadech každá činnost, která vede ke změně chemických, biologických nebo fyzikálních vlastností odpadů, včetně jejich třídění, za účelem snížení jejich objemu, snížení jejich nebezpečných vlastností nebo umožnění nebo usnadnění jejich dopravy, využití nebo odstranění, přičemž odpad po úpravě zůstane vždy odpadem. Za úpravu odpadu se podle § 33 odst. 3 zákona o odpadech nepovažuje třídění odpadu při jeho shromažďování a změna objemu odpadu u původce odpadu za účelem usnadnění dopravy. Tyto činnosti proto mohou probíhat mimo zařízení a bez povolení k úpravě odpadu. Vzhledem k tomu, že třídění objemného odpadu, které by Vaše společnost pro obce prováděla, není tříděním při jeho shromažďování, nelze výjimku podle § 33 odst. 3 zákona o odpadech využít. Tato činnost spočívající v třídění objemného odpadu, je úpravou odpadu, a jako úprava odpadu musí proto být v souladu s § 33 odst. 1 prováděna v zařízení k úpravě odpadu.

S tím souvisí i problematika přechodu vlastnictví na provozovatele zařízení, která je upravena v § 16 odst. 1 zákona o odpadech. Podle § 16 odst. 1 zákona o odpadech má provozovatel zařízení od okamžiku převzetí odpadu do zařízení určeného pro nakládání s odpady [za podmínky, že převzetí odpadu proběhne v souladu s § 17 odst. 1 písm. b) a c) zákona o odpadech] ve vztahu k tomuto odpadu všechny povinnosti provozovatele zařízení stanovené zákonem o odpadech a současně se stává vlastníkem tohoto odpadu. To znamená, že od okamžiku přejímky odpadu do zařízení je provozovatel vlastníkem odpadu a musí ve vztahu k tomuto odpadu plnit veškeré povinnosti provozovatele zařízení. Vzhledem k tomu, že se jedná o úpravu odpadu před jeho odstraněním, nelze využít výjimku pro přechod vlastnictví podle § 16 odst. 2 zákona o odpadech.

Doporučujeme zaměřit se na nalezení cesty, jak oddělené soustřeďování jednotlivých složek objemného odpadu postupem podle § 11 odst. 3 vyhlášky č. 273/2021 Sb. zajistit. V případě, že dochází pouze k přistavování velkoobjemových kontejnerů, doporučujeme jejich přistavování střídavě pro různé komodity. V tomto případě lze také doporučit, aby byla při přebírání odpadu přítomna obsluha, která zajistí, že budou převzaty pouze odpady odpovídajícího materiálu.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
MK
Martin Kouřil

Dobrý den, prosím o zodpovězení upřesňujících dotazů: Při předání objemného odpadu občany na sběrný dvůr obce provozovaný technickými službami: - lze považovat povinnost původce odpadu zajistit oddělené soustřeďování odpadů za splněnou, když občan uloží plasty, kovy, dřevo velkých rozměrů do kontejnerů určených pro tyto odpady ? Zbytek pak do kontejneru na objemný odpad ? - jak je definováno dřevo velkých rozměrů - silné větve, skříně, ... ? - nebo musí ještě obec, příp. provozovatel sběrného dvora zajistit vytídění papíru a skla ? - nebo obec, pokud předává na skládku nemusí, pokud předávají na skládku technické služby musí dotřídit ? - je v tomto případě poviností obce, příp. provozovatele sběrného dvora před uložením odpadu na skládku provádět i demontáž odpadu - činnost 3.1.0 (např. kování ze skříní, skel ze skleněných dveří apod.) - dle přehledu činností to je jiná činnost než třídění, dotřídění odpadů - činnost 3.4.0. Mám obavu, že např. u demontáží skel hrozí nebezpečí úrazu. Děkuji. Martin Kouřil, Zlín

0
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.