Právní poradna logo

Trvalý pobyt a zvýšení záloh

Datum:07. 11. 2024 v 14:20
Poslední aktivita:28. 11. 2024 v 07:50
Zhlédnuto:492x
0

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem ohledně problematiky záloh v souvislosti s trvalým pobytem. Mám nájemní smlouvu na obytný objekt, která je uzavřena pouze na osobu A. Druhá osoba B (osoba blízká osoby A) si chce zapsat trvalý pobyt na adrese objektu nájmu, avšak reálně v objektu bydlet nebude.

Majitel objektu požaduje, aby osoba B byla uvedena v evidenčním listě tohoto objektu a aby se za osobu B platily zvýšené zálohy na služby (úklid a osvětlení společných prostor, odpad, voda).

Podle zákona je trvalý pobyt čistě informačním údajem, jak uvádí § 10 odst. 2 zákona o evidenci obyvatel: "Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti."

Zároveň platí podle § 2 odst. 1 písm. g) bodu 1 zákona č. 67/2013 Sb., že: "Pro účely tohoto zákona se rozumí osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období..."

Domnívám se, že pokud osoba B nebude v objektu skutečně žít, není nutné ji zapisovat do evidenčního listu a požadavek na zvýšení záloh za osobu B je neopodstatněný.

Máte k tomuto prosím nějaké stanovisko?

Děkuji za odpověď.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Prvně si Vás dovolujeme upozornit, že nejsme obeznámeni se zněním Vaší nájemní smlouvy nebo bližšími specifiky Vašeho případu. Vzhledem k této skutečnosti vycházíme v naší odpovědi výlučně z platné právní úpravy a judikatury.

Na úvod uvádíme, že trvalý pobyt je pouze evidenční údaj a přihlášení k trvalému pobytu nezakládá právo byt užívat nebo jakákoliv jiná práva k bytu či vůči vlastníku bytu [uvedené vyplývá z § 10 odst. 2 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných čísel (dále jen „Zákon“)].

Dle § 10 odst. 6 písm. c) Zákona platí, že "při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.“

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ohlašovna zapíše občanovi trvalý pobyt, aniž by sám měl užívací titul (např. byl uveden v nájemní smlouvě), pokud doloží písemný souhlas s úředně ověřeným podpisem oprávněné osoby. Oprávněnou osobou je pak osoba, která má právo byt užívat, tedy buď vlastník nebo nájemce.

Jak správně uvádíte, dle § 2 odst. 1, písm. g) zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostor v domě s byty, osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb jsou mimo jiné nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.

Dodáváme, že přihlášení k trvalému pobytu není užíváním bytu, tedy osoby rozhodné pro zúčtování služeb budou zjišťovány podle faktického stavu a pro rozpočítání záloh je nezbytné zjištění, kolik osob byt v průběhu roku fakticky užívalo déle než 2 měsíce. Vlastník bytu v tomto případě není oprávněn zvýšit Vám měsíční zálohy za služby spojené s užíváním bytu čistě na základě přihlášení další osoby k trvalému pobytu (nestanoví-li nájemní smlouva jinak). Je však na nájemci, aby prokázal, že byt je nadále využíván pouze jednou osobou.

Dle § 12 odst. 1, písm. c) zákona č. 133/2000 Sb. Zákona platí, že "Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část."

Z rozsudku Nejvyššího správního soudu č.j. 10 As 125/2014-36 pak vyplývá následující: "O odhlášení trvalého pobytu podle uvedeného ustanovení se rozhoduje na návrh oprávněné osoby. Skutečnost zániku užívacího práva je možné prokázat tím, že toto právo odhlašované osobě nikdy nesvědčilo. Je-li údaj o trvalém pobytu přihlášené osoby zapsán na základě souhlasu oprávněné osoby s ohlášením změny místa trvalého pobytu, a nikoliv na základě vlastnického či užívacího práva k bytu či domu na přihlašované adrese, a pokud není zřejmé, že by vlastnické či užívací právo přihlášené osoby k objektu vzniklo následně, pak ke zrušení tohoto údaje postačí pouze prokázat, že přihlášená osoba objekt (či jeho vymezenou část) neužívá."

Z uvedeného tedy vyplývá, že ačkoliv pro zápis trvalého bydliště souhlas vlastníka nepotřebujete, vlastník může následně poměrně jednoduše požádat o odhlášení trvalého pobytu Vašeho rodiče, který byt s Vámi neužívá. Doporučujeme tedy ohledně placení měsíčních záloh za služby spojené s užíváním bytu nalézt s příslušným vlastníkem shodu, aby nedošlo k patové situaci nepříjemné pro obě zúčastněné strany.

S přáním hezkého dne

Tým Accace Legal

www.accace.cz

Odpovědět na dotaz