Právní poradna logo

Účetnictví jako podklad pro zjišťování daňového základu

Datum:03. 06. 2021 v 21:04
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 21:05
Zhlédnuto:1497x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

V praxi některé účetní jednotky v oblasti nákladů účtují pouze o účetních operacích, které ovlivňují daňový základ a naopak podceňují a vědomě opomíjejí operace, které nemají bezprostřední vliv na daňový základ. Účtování o těchto skutečnostech považují za zbytečné, protože nemají vliv na jejich daňovou povinnost. Jedná se mimo jiné o následující účetní operace:

  • účetní opravné položky k jednotlivým druhům majetku,
  • účetní odpisy dlouhodobého majetku,
  • účetní rezervy atd.
  • daňově neúčinné náklady typu PHM při uplatňování paušálních výdajů na dopravu, náklady na reprezentaci, dary, předpisy nesmluvních sankcí atd., které byly vynaloženy v souvislosti s podnikatelskou činností.

Jaké negativní důsledky na účetnictví má opomíjení účtování o těchto daňově neúčinných nákladech?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Účetnictví je v běžně podnikatelské praxi stále poměrně výrazně chápáno především jako daňové, tj. zaměřené primárně na zjištění daňového základu z pohledu zákona o daních z příjmů. Je často zapomínáno na skutečnost, že základní účetní zásadou je zásada věrného zobrazení skutečnosti, tj. podávat věrný a poctivý obraz o účetní jednotce, její finanční situaci a výkonnosti tak, aby na jejím základě byli uživatelé účetnictví schopni činit ekonomická rozhodnutí. Tuto zásadu není možné dodržet bez účtování o zmíněných účetních operacích, byť se jedná o daňově neúčinné náklady. Účetnictví by pak nemuselo plnit svou funkci, docházelo by k nadhodnocení výsledku hospodaření, nadhodnocení stavu majetku apod. To je důležité především u auditovaných společností.

Účetnictví však představuje relativně dokonalý a konzistentní informační systém, a lze jej využít jak pro naplnění poslání účetnictví (tj. podávání věrného a poctivého obrazu o účetní jednotce), tak i jako nástroj k zjištění základu daně z příjmů a samotné daně. Proto je také jedním z kritérií pro tvorbu analytických účtů členění pro daňové účely, a to jak nákladů, tak výnosů. Vhodně sestaveným účtovým rozvrhem může být účetnictví poměrně snadno využitelné pro zjištění základu daně z příjmů a samotné daně i při dodržení základních účetních principů. Tj. je třeba v účtovém rozvrhu nastavit vhodné členění nákladů a výnosů (daňově účinné, daňové neúčinné). To může být samozřejmě problém u odpisů (např. účet 551), zůstatkové ceny prodaného dlouhodobého majetku (541) atd., ale i s tím si většina účetních SW dokáže poradit.

Při vedení účetnictví je primární, aby účetnictví bylo věrným zobrazením skutečnosti a mohla být sestavena Rozvaha a Výkaz zisku a ztráty v souladu s účetními předpisy. Ostatní požadavky na účetnictví (zjištění daňového základu, informace pro různé uživatele atd.) jsou z účetního hlediska vedlejší, lze je příp. zajistit i jiným způsobem (vnitropodnikové účetnictví, mimoúčetní evidence, sledování v excelu atd.). Nicméně mnohé z těchto informací z účetnictví získat lze, např. vhodně sestaveným účtovým rozvrhem, nesmí to být však na úkor "kvality" účetnictví.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.