Právní poradna logo

Vrácení daru pro nevděk

Datum:02. 07. 2024 v 07:52
Poslední aktivita:15. 07. 2024 v 15:44
Zhlédnuto:1130x
0

Dobrý den,

mám dotaz ohledně vrácení daru pro nevděk. Kolegyně v roce 2016 darovala dceři dar velké hodnoty.

Před dvěma lety s ní dcera přerušila veškeré kontakty. Zablokovala jí také jakýkoliv kontakt s vnoučaty. Žádný konflikt tomu údajně nepředcházel. Kolegyně by chtěla dar zpátky.

Zajímal by mne názor této právní poradny.

Děkuji

Eva K.

Odpovědi (1)

0

Vážená paní Kravalová,

skutečnost, že dcera Vaší kolegyně s ní přerušila veškerý kontakt, by opravdu sama o sobě nemusela zakládat důvod pro to, aby soud rozhodl ve věci ve prospěch matky - dárce. Odvolání daru pro nevděk však nelze zobecňovat, jednotlivé okolnosti každého případu jsou individuální a záleží tak pouze na soudu a na provedeném dokazování, jak danou věc posoudí.

Podmínkou pro to, aby soud rozhodl ve prospěch dárce o odvolání daru je to, že dojde ze strany obdarovaného ke zjevnému porušení dobrých mravů. Tento fakt je naprosto stěžejní pro rozhodnutí soudu ve prospěch či neprospěch dárce. Okolnosti jsou u každého jednotlivého případu jiné a vždy tedy záleží na individuálním posouzení soudu, proto je výsledek nejistý. Pokud by soud nakonec rozhodl v neprospěch Vaší kolegyně, musela by navíc platit náklady řízení.

Problém, který v tomto případě vidím, je spíše v promeškání lhůty, ve které bylo možné odvolání daru pro nevděk namítat. Čas hraje v těchto případech stěžejní roli. Nárok na odvolání daru pro nevděk má dárce dle občanského zákoníku do jednoho roku poté, co mu obdarovaný ublížil, případně kdy se o takovém chování obdarovaného dárce dozvěděl. V případě uplatnění práva odvolání daru později než ve stanovené lhůtě, toto promeškání může obdarovaná/žalovaná před soudem namítnout. Pokud tak učiní, soud k odvolání daru pro nevděk nepřihlédne.

Kolegyně ještě může zkusit dceru písemně vyzvat k navrácení daru. Pokud jí pak bude dar vrácen, bude to po právu a z její strany nedojde k bezdůvodnému obohacení. Podání žaloby k soudu by ale v tomto případě nevedlo k úspěchu ve věci, zejména s ohledem na uplynutí lhůty k jejímu podání.

S pozdravem

Matzner Legal

 

Odpovědět na dotaz