Právní poradna logo

vyhlasený za nezvestného

Datum:15. 12. 2022 v 17:04
Poslední aktivita:21. 12. 2022 v 16:19
Zhlédnuto:2785x
0

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať - moj priateľ (občan Českej republiky) bol vyhlásený za "strateného" cca pred 12 rokmi nakoľko veľmi dlhý čas pracoval v cudzine a rodina netušila kde presne sa nachádza. Pred nedávnom sa to dozvedel z kruhu blízkeho jeho rodine. Za strateného ho vyhlásila jeho sestra, pravdepodobne za účelom riešiť dedičstvo po maminke. Táto sestra s ním nechce komunikovať, a on netuší ako by sa mohol dostať ku dokumentom, pretože ak aj bol doma v priebehu týchto 12 rokov, nik mu neodovzdával došlú poštu, nakoľko si nechal zasielať poštu na Mestský magistrát mesta (v tomto prípade mesta Prostejov). Čo by mal v tom prípade robiť? A či vôbec je možné napadnúť takéto konanie vlastnej sestry, ktorá veľmi hrubo zaviedla či súd alebo políciu zlou informáciou. Môže sa jednať aj o trestný čin? Chcel by to riešiť, ale nevie čím by mal v podstate začať, nakoľko na mestskom úrade mu nik v priebehu návštevy úradu neodovzdal žiadnu poštu.

Ďakujem veľmi pekne za informácie.

Renáta

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

Podle zákona nemůže ten, kdo byl prohlášen za nezvěstného, napadnout právní jednání učiněné za jeho nepřítomnosti, k němuž došlo za doby, kdy byl za nezvěstného prohlášen z důvodu, že se při takovém právním jednání projev jeho vůle nevyžadoval. Za nezvěstného může soud prohlásit člověka, který opustil své bydliště, nepodal o sobě zprávu a není o něm známo, kde se zdržuje. Pakliže Váš přítel takovou zprávu rodině nepodal, nelze považovat informace, které jeho sestra poskytla soudu, za chybné. Prohlášení za nezvěstného tedy v takovém případě napadnout nelze. Situace by byla jiná, kdyby jeho sestra skutečně měla informaci, kde se nachází.

Pokud jde o dědictví po matce, bylo by možné rozhodnutí soudu napadnout, pokud sestra jednala zjevně proti zájmům Vašeho přítele, či dokonce v rozporu s dobrými mravy.

Z Vašeho stručného vylíčení skutečností se domnívám, že žádný trestný čin spáchán nebyl.

Pakliže si nechával Váš přítel poštu zasílat na Magistrát města Prostějov, byl povinen si ji tam vyzvednout. Nikdo naopak nebyl povinen mu došlou poštu předat bez jeho součinnosti.

Váš přítel by se měl v první řadě fakticky ujmout svých záležitostí, což znamená navrátit se do sociálního prostředí a vazeb, čímž pominou účinky prohlášení za nezvěstného. Toho může docílit právě prostým vyzvednutím došlé pošty z Magistrátu města Prostějov.

Podávám tuto informaci a jsem s pozdravem,

 
OdpovědělJiří Matzner21. 12. 2022 v 16:19

Odpovědět na dotaz