Právní poradna logo

Vymazání otce z rodného listu

Datum:12. 12. 2024 v 20:12
Poslední aktivita:16. 01. 2025 v 12:44
Zhlédnuto:478x
0

Dobrý den, moje matka je s mým otcem rozvedená již spoustu let. Jsem jejich jediná společná dcera. Otec se potom znovu oženil a s novou ženou mají tři děti (dvě společné a jedno bylo její a to si otec papírově přivlastnil). Matka se znovu nevdala, jen žije s partnerem už skoro 8 let. Otec mi dluží na výživném kolem 80 000 Kč, ale již nestuduji a vydělávám peníze, tudíž je to jen dlužná částka, kterou může splácet, jak chce a kdy chce. Otec neplatí a já se rozhodla, že bych se ho chtěla navždy vzdát a vymazat ho z rodného listu. Je nějaká možnost, jak to udělat? Mám na to jako dcera nějaké právo? Vím, že bych tím ztratila jakýkoliv nárok na dlužné peníze, ale on mi je stejně nikdy nezaplatí. Do práce nechodí, jen vím, že dělá práci na černo, a tudíž mu to zaměstnavatel nemůže strhávat.

Děkuji za odpověď a za případnou pomoc.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

k Vašemu dotazu Vám sdělujeme, že „výmaz“ zápisu otce z rodného listu dítěte je možný pouze na základě zákona a za podmínek v zákoně uvedených.

Obecně, změny zápisu zapsaného otce v rodném listu lze docílit v řízení o popření otcovství (pokud biologický otec není skutečný otec), přičemž hmotněprávní úprava je obsažena v ustanoveních §§ 785 až 793 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů („Občanský zákoník“). Pro úplnost doplňujeme, že návrh na popření otcovství se podává u příslušného soudu a tento návrh může podat matka dítěte do šesti měsíců od narození dítěte, manžel do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, nejpozději však do šesti let od narození dítěte. Tato možnost je však ve Vašem případě zcela vyloučena, jednak s ohledem na to, že již uplynuly výše uvedené popěrné lhůty, a jednak s ohledem na to, že Vám zákon nepřiznává aktivní legitimaci k podání takového návrhu u příslušného soudu.

Občanský zákoník ve výjimečných případech umožňuje i osvojení zletilého. Osvojení, které není obdobou osvojení nezletilého je upraveno v § 848 a násl. Občanského zákoníku. Předmětné ustanovení § 848 odst. 1 Občanského zákoníku určuje, že osvojit lze zletilého výjimečně z důvodů hodných zvláštního zřetele, pouze pokud je to přínosné pro osvojitele a osvojence navzájem, avšak v odůvodněných případech alespoň pro jednoho z nich. Zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních, ve znění pozdějších předpisů, upravuje tuto problematiku v §§ 445 až 451. Jedná se o soudní řízení, které lze zahájit k návrhu osvojitele. U podoby osvojení zletilého, které není obdobou osvojení nezletilého, lze usuzovat na situace, kdy osvojitel nemá vlastní potomky nebo může sledovat např. své zabezpečení ve stáří. Pojem osvojení znamená přijetí cizí osoby za vlastní, které se podle § 797 OZ zapisuje do matriky. Ve Vašem dotazu však neuvádíte, zda jste s partnerem Vaší matky tuto možnost vůbec připustili a bez detailních skutkových okolností se k této věci nemůžeme blíže vyjádřit.

Vnímáme Vaši situaci, avšak právní řád neumožňuje „výmaz“ Vašeho otce z rodného listu jen proto, že Vám nehradí závazky.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti Vašeho případu a faktického stavu věci, nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme.

Marie Gallistlová, advokátka

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Odpovědět na dotaz