Právní poradna logo

Výpověď pro soustavné méně závažné porušování pracovní kázně

Datum:03. 06. 2021 v 14:19
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 14:21
Zhlédnuto:793x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Je pravda, že aby mohl dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď z pracovního poměru pro soustavné méně závažné porušování pracovní kázně, musí zaměstnanec porušit alespoň třikrát stejnou povinnost a musí se tak stát v době maximálně 6 měsíců?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Pravda to není. K naplnění zmíněného výpovědního důvodu je sice potřeba, aby zaměstnanec porušil pracovní kázeň alespoň třikrát, zákoník práce ale nevyžaduje a ani by nedávalo smysl, aby šlo pokaždé o porušení stejné povinnosti. Zaměstnavateli by takový požadavek zbytečně zkomplikoval možnost rozvázání pracovního poměru a zaměstnance před takovým postupem nedůvodně chránil. Pracovní kázeň může zaměstnanec porušit pokaždé jiným způsobem (půjde o porušení různých jeho povinností).

Aby mohl zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr výpovědí z výše uvedeného důvodu, musí zaměstnanec porušit pracovní kázeň minimálně třikrát v přiměřené časové souvislosti. Přiměřenou časovou souvislost mezi jednotlivými porušeními spatřuje soudní judikatura (viz např. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 14. 6. 2005, sp. zn. 21 Cdo 2431/2004) v tom, že jedno porušení pracovní kázně navazuje na další tak (v takovém časovém intervalu), že lze hovořit o sledu jednotlivých na sebe navazujících porušení. To hodnotí soud podle konkrétních okolností případu.

Přitom se lze v soudní praxi běžně setkat s případy, kdy mezi prvním a třetím porušením pracovní kázně ze strany zaměstnance uběhla doba i delší 6 měsíců, a soud pořád považoval podmínku přiměřené časové souvislosti (soustavnosti) za splněnou.

Dobu 6 měsíců zmiňuje zákoník práce v jiné rovině. Pro výpověď z pracovního poměru pro soustavné méně závažné porušování pracovní kázně klade zákoník práce podmínku předchozího písemného upozornění zaměstnance na možnost výpovědi. Účelem (smyslem) tohoto písemného upozornění je, aby zaměstnanec věděl o následcích, jaké mohou mít jeho případná další porušení pracovní kázně, a aby tím byl od dalšího takového porušování odrazen. Zaměstnavatel přitom musí zaměstnance písemně upozornit nejpozději při porušení pracovní kázně, které předcházelo porušení, po němž následovala výpověď. Současně si musí pohlídat, aby mezi tímto písemným upozorněním na možnost výpovědi z pracovního poměru a samotným okamžikem předání výpovědi zaměstnanci neuplynula doba delší 6 měsíců. V opačném případě by totiž riskoval, že jeho případná výpověď z pracovního poměru bude soudem shledána neplatnou.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.