Právní poradna logo

Výpověď

Datum:12. 05. 2023 v 08:10
Poslední aktivita:15. 05. 2023 v 09:51
Zhlédnuto:1326x
0

Dobrý den.

Četl jsem si vaše články, ale nikde jsem se nedozvěděl, jak se řeší situace… Mnou jakožto zaměstnancem vyhraná žaloba na neplatnost výpovědi, soud výpověď prostě zruší. Zaměstnavatel mi místo vrátí, ale já již pracuji, u jiného zaměstnavatele, tedy původní místo již nechci. Jak je to s finančním vypořádáním v tomto případě, když se soud táhne několik měsíců? Jaké mám možnosti?

Děkuji.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Z toho, co píšete, vyplývá, že zaměstnavatel s Vámi jako zaměstnancem rozvázal pracovní poměr výpovědí, že jste podal ve smyslu ustanovení § 72 zákoníku práce včas žalobu na neplatnost tohoto právního jednání a že soud Vaší žalobě vyhověl a pravomocně určil, že uvedená výpověď z pracovního poměru je neplatná.

Pokud tvrdíte, že zaměstnavatel Vám místo „vrátí“, pak to znamená, že jste ve smyslu ustanovení § 69 odst. 1 zákoníku práce zaměstnavateli po dání výpovědi nebo někdy v rámci soudního řízení písemně oznámil, že trváte na dalším zaměstnávání. Pokud byste tak totiž neučinil, pracovní poměr by skončil ke dni, ke kterému by jinak uplynula výpovědní doba, jen by šlo dle ustanovení § 69 odst. 3 zákoníku práce o (fiktivní) dohodu o rozvázání pracovního poměru, ze které by se Vám ničeho dalšího nedostalo.

Protože jste však zmíněné písemné oznámení zřejmě učinil, pracovní poměr Vám trvá nadále a jste povinen plnit povinnosti z něho vyplývající. Jinak řečeno, pokud Vám bude zaměstnavatel schopen a ochoten přidělovat znovu sjednanou práci, měl byste do zaměstnání nastoupit, a to bez ohledu na to, že již pracujete u jiného zaměstnavatele. Jak totiž svého času dovodila soudní judikatura, „nastoupil-li zaměstnanec, který po podání výpovědi z pracovního poměru oznámil svému zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, do zaměstnání u jiné fyzické nebo právnické osoby, protože mu zaměstnavatel neumožnil, aby konal (až do pravomocného skončení soudního řízení o neplatnost výpovědi nebo do doby, než dojde k platnému rozvázání pracovního poměru jinak) práce podle pracovní smlouvy, musí svůj nový pracovněprávní vztah sjednat buď na dobu určitou (na dobu trvání sporu), nebo jiným ujednáním zajistit, aby mohl znovu nastoupit do práce u svého zaměstnavatele, jakmile se stane pravomocným rozhodnutí soudu o určení neplatnosti výpovědi z pracovního poměru“.

To samozřejmě neznamená, že byste se se svým „starým“ zaměstnavatelem nemohl dohodnout na skončení zmíněného pracovního poměru a klidně pokračovat ve výkonu práce u zaměstnavatele nového. Tato skutečnost nebude mít přitom žádný vliv na Váš nárok na náhradu mzdy (platu) za dobu spojenou se sporem o platnost rozvázání pracovního poměru (viz ustanovení § 69 odst. 1 zákoníku práce), protože to byl zaměstnavatel, kdo Vám v rozporu se zákonem nepřiděloval sjednanou práci.

Jistě, není vyloučeno, aby soud zohlednil, že jste v mezidobí konal práci pro jiného zaměstnavatele, a Váš nárok na uvedenou náhradu přiměřeně snížil (jde o tzv. moderační právo soudu). Dle ustanovení § 69 odst. 2 zákoníku práce ale platí, že to by musel žalovaný zaměstnavatel navrhnout, celková doba, za kterou by Vám měla příslušet náhrada, přesahuje 6 měsíců, a především by muselo jít dle soudní judikatury o zaměstnání za podmínek v zásadě rovnocenných nebo dokonce výhodnějších, než bylo zaměstnání dosavadní.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.