Právní poradna logo

Zábor parkoviště

Datum:07. 06. 2024 v 13:17
Poslední aktivita:18. 06. 2024 v 13:48
Zhlédnuto:214x
0

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak máme postupovat v případě žádosti o zábor parkoviště.

Předpokládám, že postup je takovýto:

1. PČR - souhlas se zvláštním užíváním komunikace a dopravním značením

2. Obor dopravy a obor majetku na příslušném městském úřadě

Chtěla bych se zeptat, jestli v případě, že PČR vydá souhlas s dopravním značením a užíváním komunikace, jestli tento souhlas mohu opakovaně využívat (např. po dobu 1 roku). Např. budu o měsíc později pořádat podobnou akci (akce pro děti) na stejném území se stejným umístěním dopravního značení.

Bohužel mám protichůdné odpovědi a zajímal by mě i případný právní podklad.

Děkuji a přeji hezký zbytek dne,

Eliška Höferová

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

z Vašeho dotazu chápeme, že se jedná o obecně přístupné, veřejné parkoviště a požadujete jej na omezenou dobu využít pro své podnikatelské účely či jiný tzv. zvláštní účel. Zábory veřejných prostranství jsou řešeny na úrovni jednotlivých obcí. Obec může kromě výše poplatku za zvláštní užívání stanovit i další podmínky a pravidla pro podávání žádostí o zábor, která je nutno respektovat.

V případě žádosti o zábor komunikace (za kterou je považováno i veřejné parkoviště) je třeba získat souhlas odboru dopravy na příslušném městském úřadě (tam by mělo být možné obstarat si i formulář žádosti). K žádosti je zpravidla třeba přiložit plánek s vyznačením plánovaného využití a další informace (popis účelu záboru, termíny atd.). Kromě souhlasu odboru dopravy je třeba projednat situaci s PČR. Jako podklad pro toto jednání bude sloužit návrh dopravně-inženýrského opatření, který představuje řešení dopravní situace spojené s omezením provozu na zabírané komunikaci. Na odboru dopravy by Vám měli být schopni poradit, jak tento dokument nechat zpracovat tak, aby odpovídal požadavkům PČR v konkrétní obci.

Pokud jde o opakované využití souhlasu, bude opět nejlepší projednat možnosti přímo na příslušném odboru dopravy a s PČR. Možnosti se mohou lišit v závislosti na podmínkách nastavených obcí, na charakteru zabírané komunikace atd., nicméně počítejte spíše s tím, že pro každé využití bude potřeba samostatného souhlasu.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti Vašeho případu a faktického stavu věci, včetně znalosti konkrétní obce, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám pomůžeme.

Veronika Chrobok, advokátka

Dana Provázková, advokátní koncipientka

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Odpovědět na dotaz