Právní poradna logo

Zákon o evidenci skutečných majitelů a odborová organizace (OO) a požadavky banky

Datum:16. 05. 2024 v 10:38
Poslední aktivita:16. 05. 2024 v 13:57
Zhlédnuto:74x
0

Dobrý den,

prosím o názor na evidenci skutečných majitelů/zápis ve spolkovém rejstříku u odborové organizace (OO) vs. požadavky banky.

U odborové organizace je nyní zapsán skrytě ve spolkovém rejstříku předseda OO (znepřístupněno podle § 25 odst. 2 zákona č. 304/2013 Sb.).

Banka na základě "KYC dotazníku pro právnické osoby a podnikatele", který jí OO na žádost předložila a vyplnila, uvádí a požaduje (e-mailem) následující:

"Porovnáním informací v obchodním rejstříku ČR/doložených dokumentech a v evidenci skutečných majitelů jsme zjistili, že skutečný majitel/majitelé zapsaní v evidenci skutečných majitelů u Vaší společnosti neodpovídají novému vymezení dle zákona č. 37/2021 Sb. Žádáme Vás, abyste nejpozději do 30 dnů v uvedeném termínu zajistil/a provedení změny v ESM, tj. zapsal jako skutečného majitele/skutečné majitele tyto osoby: ...(následuje výčet všech členů výboru OO)."

OO rovněž bance vedle toho poskytla volební protokoly o volbě členů výboru, statut apod. Ve výpisu z evidence skutečných majitelů nejsou detekovány chyby (např. "O skutečném majiteli ..........není v evidenci skutečných majitelů veden žádný údaj. Povinnost ........ dosud nebyla splněna").

Chápeme, že si banka s z praktických důvodů přeje jednat se statutárním zástupcem zapsaným "otevřeně" ve veřejném rejstříku, a také jsou činěny kroky k zveřejnění údajů o předsedovi (§ 25 odst. 2 zákona č. 304/2013 Sb.: "Údaje o členech orgánu odborové organizace se zpřístupní veřejnosti jen na základě písemné žádosti odborové organizace.").

V dalších dokumentech banky je upozorňováno na možnost výpovědi smlouvy o účtu...

Požadavky banky včetně jejich jednotlivých pracovišť a pracovníků a jiných bank na tuto problematiku jsou přitom rozdílné.

1) má postačit bance jeden skrytě zapsaný statutár v rejstříku/ESM s tím, že jí budou předloženy volební protokoly, statut a další dokumenty sloužící k identifikaci statutárního orgánu? Požadavek odporuje § 25 odst. 2 zákona č. 304/2013 Sb. Práva statutára budou samozřejmě korespondovat se statutem OO?

2) má postačit bance jeden otevřeně zapsaný statutár v rejstříku/ESM? Práva statutára budou opět korespondovat se statutem OO?

nebo

3) může banka vyžadovat zápis všech členů výboru odborové organizace do spolkového rejstříku/ESM ať již otevřeně, nebo skrytě?

Děkuji.

Odpovědi (0)

Odpovědět na dotaz