Právní poradna logo

Změna v péči o dítě

Datum:31. 08. 2022 v 16:08
Poslední aktivita:10. 09. 2022 v 12:39
Zhlédnuto:1956x
0

Dobrý den,

měl bych dotaz ohledně změny v péči o dítě.

V minulosti jsem žil s přítelkyní několik let ve společné domácnosti a narodil se nám syn. Když bylo synovi 7 let, došlo k rozchodu a opuštění domácnosti. Přítelkyně podala návrh na výlučnou péči o syna, kterou jsme přes OSPOD a s dohodou na úpravě styku se synem a jeho výživném uzavřeli, soud toto soudním rozhodnutím potvrdil.

Nyní syn přechází na střední školu a bude přes týden bydlet na internátě. My, jeho rodiče, jsme se domluvili, že začneme výdaje platit rovným dílem, a že syn bude ke každému z nás jezdit každý druhý víkend, popř. dle jeho uvážení.

Mně osobně by se líbila "společná péče", ale nevím, zda je to u nesezdaných párů takto možné. Co byste nám doporučili, jak nyní postupovat a jak a co soudu ohledně naší dohody poslat?

Děkuji R.G.

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

ve Vašem případě se uplatní ve vztahu k péči o dítě stejný postup jako po rozvodu manželství, a je tedy na soudu, aby určil, jak bude každý z rodičů o dítě nadále pečovat.

Soud přitom může rozhodnout i tak, že schválí dohodu rodičů, k čemuž, jak uvádíte, již v minulosti došlo. Nic by nemělo bránit tomu, abyste nyní uzavřeli novou dohodu upravující péči o dítě odlišně a která nahradí dohodu původní. Pokud se na tom jako rodiče shodnete, mělo by být rovněž možné svěření dítěte do společné péče (u nesezdaných rodičů, kteří spolu nežijí, se použijí ustanovení upravující péči o dítě po rozvodu manželství obdobně). Soud by se měl od dohody odchýlit jen tehdy, pokud by nebyla v souladu se zájmy dítěte. Pokud i syn s nově navrhovaným uspořádáním souhlasí, domníváme se, že by schválení takové dohody nemělo nic bránit.

Doporučovali bychom Vám tedy uzavření dohody, která bude upravovat Vámi navrhovaný způsob společné péče a výživného a dohodu následně předložit soudu ke schválení.

Henrieta Hovanová, advokátka

Dana Provázková, advokátní koncipientka

DELTA legal, advokátní kancelář s.r.o. - https://deltalegal.cz

Odpovědět na dotaz