Právní poradna logo

Zrušení dohody o neplaceném volnu do 4 let věku dítěte

Datum:28. 05. 2024 v 10:36
Poslední aktivita:01. 06. 2024 v 10:47
Zhlédnuto:363x
0

Dobrý den,

naší zaměstnankyni jsme povolili neplacené volno po RD do 4 let věku dítěte. Rodičovská dovolená zaměstnankyně ještě neskončila, ale s předstihem si požádala o neplacené volno, které jsme povolili. Bohužel nastala situace, kdy potřebujeme, aby nastoupila okamžitě po uplynutí RD. Můj dotaz zní, zda lze odstoupit o této dohody a zaměstnankyni vyzvat k nástupu do práce v řádném termínu po skončení RD. Případně jak postupovat.

Děkuji Loosová

Odpovědi (1)

0

Dobrý den, 

Děkuji za dotaz.

V souvislosti s neplaceným volnem bývá hovořeno o případech, na které dopadá nařízení 590/2006 Sb., kde jsou řešeny tzv. jiné důležité osobní překážky v práci, anebo bývá hovořeno o případech, kdy důvodem neplaceného volna jsou tzv. jiné – zákonem či nařízením neupravené – případy. Nejčastěji v praxi jde o Váš případ, tj. neplacené volno v období mezi 3 a 4. rokem života dítěte zaměstnankyně. 

Tím, že zákoník práce nikterak dohodu o neplaceném volnu neupravuje, řídíme se obecnými zásadami a fakticky i pravidly dle obecných předpisů (zde občanský zákoník).

V praxi se doporučuje sepsat písemnou dohodu o neplaceném volnu a tam mj. upravit pravidla pro odstoupení od takové dohody. Pokud by tam byl sjednán důvod v podobě nutnosti výkonu práce zaměstnance, potom by se dalo od dohody teoreticky odstoupit. Z dotazu jsem nezjistil s jistotou, zda máte či nemáte písemnou dohodu. Spíše vycházím dle obsahu z toho, že nemáte. V takovém případě byste museli zaměstnanci prokázat, že takový důvod odstoupení jste si sjednali. Upřímně, bohužel toto je v praxi velmi málo pravděpodobné.  

Tedy, jedinou možností, jak docílit návratu zaměstnance před 4 rokem života dítěte, je: 

A.) Změna postoje zaměstnance, který k takovému návratu svolí

B.) Motivovat zaměstnance k takovému návratu. 

Pokud ale zaměstnanec nebude chtít, bohužel to s nejvyšší pravděpodobností nedokážete. 

S pozdravem  

JUDr. Michal Faltus, advokát

Odpovědět na dotaz