Menu

Akce

Význam hodnot a principů v právu

Akce23.02.2017
23.02.2017

Přednášející: Mgr. Slavomíra HenčekováO hodnotách a principech se mluví zejména tehdy, neexistuje-li v pozitivním právu jednoznačné řešení vzniklého problému. Popřípadě tehdy, má-li někdo pocit, že řešení zde možná existuje, ale zdá se být nespravedlivé, a tuto nespravedlivost nechce tolerovat. Každ

Přednášející: Mgr. Slavomíra Henčeková

O hodnotách a principech se mluví zejména tehdy, neexistuje-li v pozitivním právu jednoznačné řešení vzniklého problému. Popřípadě tehdy, má-li někdo pocit, že řešení zde možná existuje, ale zdá se být nespravedlivé, a tuto nespravedlivost nechce tolerovat. Každopádně ale hodnoty a principy hrají v právu důležitou roli. Možná ale není úplně jasné, jakou.

Co jsou právní principy, co jsou hodnoty, co mají společné, co naopak rozdílné a hlavně, jakou úlohu sehrávají při interpretaci a tvorbě práva? Bylo nacistické právo bezhodnotové? Je Radbruchova formule zárukou spravedlnosti? Jak vyřešit otázku Mečiarových amnestií, která teď rezonuje na Slovensku? Pro zodpovězení těchto otázek nám ale pravděpodobně nebude stačit právo, hledat bude potřebné také ve filosofii a v psychologii.

0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři