Poslanecká sněmovna schválila zákon o dětských skupinách

Zákon o dětských skupinách, který má pomoci rodinám s dětmi, v pátek 20. června schválila Poslanecká sněmovna. Návrh zákona upravuje novou službu hlídání a péči o děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky. Pokud novelu podpoří také Senát, mohla by začít platit již od letošního září.

Dětské skupiny jsou koncipovány tak, aby byly dostupné, když se dítě nedostane do běžné školky a soukromou si rodina nemůže dovolit. Jsem proto velmi ráda, že návrh zákona, který rodinám s dětmi rychle a účinně pomůže, sněmovnou prošel,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 

Návrh zákona stanoví podmínky pro právní oblast služeb péče o děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky, která dosud nebyla právně regulována, prostřednictvím zavedení nového typu služby hlídání a péče o dítě v dětské skupině. Definuje charakter služby a konkrétní podmínky poskytování péče, například okruhu možných poskytovatelů, prostoru a hygieny, počtu dětí na jednu pečující osobu, povinnosti pečovat v souladu s konceptem výchovy a péče, úhrady za službu, oprávnění k poskytování služby, evidence poskytovatelů, kontroly, případných sankcí atd.

Návrh upravuje novelizací zákona o daních z příjmů také prorodinná daňová opatření zavedením daňové uznatelnosti nákladů zaměstnavatele v souvislosti s poskytováním služeb péče o děti svých zaměstnanců. Počítá i se zavedením slevy na dani z příjmů pro rodiče, kteří využijí služeb péče o děti v souvislosti se vstupem nebo návratem na trh práce.

Petr Habáň
tiskový mluvčí

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu