Poslanecká sněmovna schválila zákon o dětských skupinách

Zákon o dětských skupinách, který má pomoci rodinám s dětmi, v pátek 20. června schválila Poslanecká sněmovna. Návrh zákona upravuje novou službu hlídání a péči o děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky. Pokud novelu podpoří také Senát, mohla by začít platit již od letošního září.

Kurzarbeit v senátu
Foto: Shutterstock

Dětské skupiny jsou koncipovány tak, aby byly dostupné, když se dítě nedostane do běžné školky a soukromou si rodina nemůže dovolit. Jsem proto velmi ráda, že návrh zákona, který rodinám s dětmi rychle a účinně pomůže, sněmovnou prošel,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 

Návrh zákona stanoví podmínky pro právní oblast služeb péče o děti od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky, která dosud nebyla právně regulována, prostřednictvím zavedení nového typu služby hlídání a péče o dítě v dětské skupině. Definuje charakter služby a konkrétní podmínky poskytování péče, například okruhu možných poskytovatelů, prostoru a hygieny, počtu dětí na jednu pečující osobu, povinnosti pečovat v souladu s konceptem výchovy a péče, úhrady za službu, oprávnění k poskytování služby, evidence poskytovatelů, kontroly, případných sankcí atd.

Návrh upravuje novelizací zákona o daních z příjmů také prorodinná daňová opatření zavedením daňové uznatelnosti nákladů zaměstnavatele v souvislosti s poskytováním služeb péče o děti svých zaměstnanců. Počítá i se zavedením slevy na dani z příjmů pro rodiče, kteří využijí služeb péče o děti v souvislosti se vstupem nebo návratem na trh práce.

Petr Habáň
tiskový mluvčí

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články