Vláda vyhlásila nové výběrové řízení na služebního náměstka

Praha 23. prosince (ČTK) - Vláda dnes vyhlásila nové výběrové řízení na náměstka ministra vnitra pro státní službu, podmínky pro uchazeče zveřejnila na svém webu. Předchozí konkurz skončil nezdarem poté, co ani jeden ze tří přihlášených zájemců nesplnil zadaná kritéria. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po pondělním jednání vlády uvedl, že tentokrát doufá ve vyšší počet uchazečů.

Česká tisková kancelář

Zájemci mají zaslat své přihlášky na adresu ministerstva vnitra do 2. ledna. Každý uchazeč musí být alespoň čtyřicetiletým, plně svéprávným, bezúhonným a vysokoškolsky vzdělaným státním občanem ČR s negativním lustračním osvědčením.

Dalším kritériem je to, že uchazeč v uplynulých osmi letech vykonával nejméně čtyři roky praxi ve vedoucí funkci ve správním úřadu, územním samosprávném celku, instituci EU, mezinárodní organizaci nebo vykonával obdobné činnosti jako uvolněný člen zastupitelstva kraje anebo obce s rozšířenou působností. Kandidát také musí disponovat bezpečnostní prověrkou alespoň na stupeň "důvěrné".

Jedinou z podmínek, kterou po předchozím neúspěšném výběrovém řízení vláda zmírnila, je jazyková vybavenost kandidátů. Ti musí umět anglicky, francouzsky nebo německy, příslušnou certifikovanou zkoušku si však nově mohou doplnit až do konce příštího roku.

Služební zákon, který má odpolitizovat státní správu, byl dlouhodobým dluhem české legislativy. Původně návrh nynějšího kabinetu počítal s generálním ředitelstvím státní služby jako koordinačním orgánem státní správy. Nakonec byla po politických neshodáchschválena varianta, že většina kompetencí ředitelství připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu, která byla označována za klíčový post.

Prezident Miloš Zeman zákon o státní službě v říjnu vetoval, ale poslanci jeho veto přehlasovali. Obrátil se proto na Ústavní soud. Tvrdí, že současná podoba zákona nepovede k odpolitizování státní správy, a vadí mu, že počítá s takzvanými politickými náměstky ministrů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu