Zákonodárci možná zmírní navrhovanou úpravu střetu zájmů ve VZP

Praha 23. března (ČTK) - Zákonodárci možná zmírní úpravu střetu zájmů pro členy správní a dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) tak, aby se na ně nevztahovala. Vláda v takzvané transparenční novele zákona o veřejném zdravotním pojištění mimo jiné navrhuje, aby členem orgánu pojišťovny nesměl být lékař, jenž s ní má smlouvu. Totéž by platilo pro členy vedení například nemocnic. Vypuštění nové úpravy střetu zájmů navrhl předseda sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). Pro poslance a senátory je podle něho diskriminační.

Česká tisková kancelář

Ve správní radě VZP, do níž deset členů jmenuje vláda a dvacítku zástupců volí Sněmovna, je nyní řada poslanců a senátorů, kteří mají lékařský titul. V případech, kdy praktikují svůj obor, by podle Vyzuly bylo chybou, pokud by se dostali do konfliktu se zákonem. "Není fér, aby nemohli být členy správní rady," řekl dnes ČTK Vyzula, který v ní rovněž zasedá a jako přední český onkolog je přednostou kliniky Masarykova onkologického ústavu.

Tito lidé jsou podle něho pod drobnohledem. Každoročně musejí zveřejňovat své příjmy, pojišťovny navíc budou mít nynější noveloupovinnost všechny smlouvy zveřejňovat. Bylo by prý tedy možné dohledat, pokud by si někdo z nich dohodl výhodné ujednání. "Není možné, aby to bylo zneužito," zdůraznil Vyzula.

Koho z poslanců a senátorů by se vládní úprava střetu zájmů aktuálně týkala, autor pozměňovacího návrhu nezjišťoval. "Nechci to personifikovat, beru to obecně," řekl Vyzula.

Takzvaná transparenční novela má vedle zveřejňování smluv mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi a ambulancemi zakázat nábor klientů přes firmy a přinést i další novinky. Poslanci podali k předloze dvacítku pozměňovacích návrhů, výbor projednávání normy minulý týden přerušil.

Pokud by Vyzulova úprava u zákonodárců uspěla, střet zájmů by v zákoně zůstal v nynější užší podobě. V orgánech VZP by nesměli být lidé z managementu firem nebo jednotlivci, kteří jí dodávají zboží nebo služby, a osoby jim blízké. Vládní úprava rozšiřuje střet zájmů i na vedoucí pracovníky jiných pojišťoven a na výrobce a distributory léků a zdravotnických prostředků.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu