Asociace pro anglické právo slaví rok od vzniku, chystá spolupráci s univerzitami a státem

Rok fungování oslavila v červnu Asociace pro anglické právo, která je prvním českým spolkem advokátů oprávněných působit v Británii i Česku.

Asociace pro anglické právo slaví rok od vzniku
Foto: Shutterstock

Ti se sdružili i kvůli brexitu, na který pomáhali připravit firmy i jednotlivce. Svou expertízu ale nabízí i univerzitám a jiným státním institucím, informoval zakladatel a předseda asociace Jakub Honzík.

K cílům spolku patří popularizace anglického práva, kterým se mohou řídit i subjekty bez přímých vazeb k Británii. „Anglické právo je jeden z nejpoužívanějších právních řádů v mezinárodním obchodě a to i v případech, kdy ani jedna strana smluvního vztahu není z Británie. S anglickým právem také pracují mezinárodní rozhodčí soudy a jiné instituce,“ vysvětlil Honzík. 

Jednotliví členové asociace se specializují na různá odvětví obchodního i občanského práva. Pomáhají Čechům nejen v Británii a cizincům v Česku. Řeší zakládání a fúze firem, daňové záležitosti, legalizace pobytů a dokumentů, sňatky a dědictví s přeshraničním prvkem i trestní kauzy. Podle Honzíka chtějí spolupracovat i se státem. „Jednáme s vybranými státními institucemi a plánujeme oslovit přední české univerzity s nabídkou osnov pro výuku anglického práva,“ prozradil.

Významným impulzem k vzniku asociace byl odchod Británie z Evropské unie završený letos v lednu. „Anglické právo je značně odlišné od kontinentálních právních řádů. Po brexitu se z dlouhodobého hlediska budou rozdíly spíše zvětšovat. A my chceme být pomyslným mostem mezi anglickým a českým, respektive evropským právem,“ uvedl Honzík. 

Omezení spojená s koronavirem si však vynutila utlumení veřejné činnosti asociace. Ta plánovala semináře pro odborníky i laiky, které se ale nakonec nemohly uskutečnit. 

Asociaci společně založili advokáti Vladimír Ambruz a Jakub Honzík. Postupně se k nim přidali ještě Michal Hájek, Veronika Vošahlíková, Martin Vlk a Jan Šleis. „Advokátů s dvojí, česko-britskou kvalifikací je velmi málo, takže počtem členů budeme vždy menší sdružení. Spolupracovat s námi ale mohou i lidé z neprávnických profesí, například novináři, učitelé, podnikatelé, historici, politologové či diplomati,“ sdělil Honzík.

Asociace chce nabídnout partnerství Česko-britské obchodní komoře a britské ambasádě. Partnerství už navázala s Anglickým gymnáziem v Praze, na které Honzík chodil. „Tam se začal formovat můj vztah k Británii. Následně v letech 2010 až 2015 jsem studoval a pracoval v Londýně a Warwicku. Na ostrovech jsem tedy zažil i oslavy devadesátin nedávno zesnulého prince Philipa,“ zavzpomínal. 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články