LEGAL DISRUPTORS: Do finále ocenění pro právní inovátory se dostali experti z Kooperativy, skupiny ČEZ i Nejvyššího správního soudu

Mezi finalisty vůbec prvního českého ocenění pro právní inovátory Deloitte Legal Disruptors Awards se probojovalo 14 projektů, které mění zažité postupy v konzervativním právním světě. A to nejen z advokacie a oblasti firemních právníků, ale také z justice.

JK
ředitel agentury Cover Story
Foto: Shutterstock

Advokátní kancelář Deloitte Legal a agentura Cover Story představili 14 projektů, které budou bojovat o letošní ocenění pro výjimečné inovátory ze světa práva. Do finále se probojovalo pět zástupců podnikových právníků, čtyři advokáti, dva firemní týmy a dva inovativní projekty. Posledním z finalistů je zástupce justice, soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka. 

„Karel Šimka přistupuje k právním otázkám především z oblasti daňového práva inovativním a neotřelým způsobem. Odmítá formalismus, jednotlivé případy posuzuje v širším kontextu a vždy pečlivě váží praktické dopady svých rozhodnutí a smysl daňových předpisů,“ stojí v nominaci známého soudce. „Zařazení Karla Šimky mezi finalisty dokládá, že cílem ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards je najít výjimečné osobnosti, které svým přístupem či myšlením inspirují ostatní. A to napříč právnickým stavem,“ říká Jaroslav Kramer z agentury Cover Story, která organizuje projekt Legal Disruptors supported by Legito.

Inovace z byznysu

Polovinu všech finalistů ocenění tvoří zástupci podnikového sektoru, a to jak individuální právníci, tak celé týmy. Na shortlistu je Martin Matula z CPI Property Group, který úspěšně přenesl na český trh ekologicky a společensky zodpovědné řízení právních činností při finančních operacích. Doplňuje ho oceňovaný expert Lukáš Zapletal, který vybudoval právní oddělení v české pobočce Coca-Cola. Lukášovi se povedl úspěšný rozvoj právní agendy k potřebám celé společnosti a je zároveň spoludržitelem interního Legal Innovation of the Year Award za program „No legal surprises“, který pomohl firmě připravit se včas na legislativní změny.

Šanci na získání ocenění má i tým právníků a manažerů z pojišťovny Kooperativa který dlouhodobě nadstandardně využívá inovativních přístupů při řešení interních procesů. Tým vyvinul například zcela nový systém workflow včetně aplikace na připomínkování smluv a interních norem. Mezi nominacemi vynikala také práce právníků ze skupiny ČEZ pod vedením Lenky Slavíkové. Povedlo se jim na míru vyvinout nový software – aplikaci s názvem „VH Live!“, která slouží pro valné hromady společnosti. 

Svého zástupce má ve finále ocenění také ŠKODA AUTO, konkrétně Jiřího Paříka úspěšně uplatňujícího smart přístup k právu i v běžné obchodní agendě. Dalším shortlistovaným podnikovým právníkem je Jakub Šváb z J&T Banky, který stojí za oblíbeným projektem přístupného právního – administrativního psaní.

Poslední finalistkou letošního ocenění z „podnikového sektoru“ je Andrea Daňhelová, ředitelka provozu, právní a compliance Fincentrum Reality. V průběhu několika let spoluvytvořila a zavedla celý technologický ekosystém, který ulehčil právníkům i makléřům tisíce hodin práce a řadí se tím mezi nejvíce inovativní manažery u nás.

Advokátní inovátoři

Stále větší roli marketingu v advokátním byznyse dokládá další z finalistů ocenění, partner advokátní kanceláře Arrows Jakub Dohnal. Ten do klasické firemní advokacie zavádí řadu běžných “data driven” marketingových postupů a díky tomu úspěšně posiluje brand své kanceláře. Na shortlist se za svůj inovativní přístup v oblasti veřejných zakázek dostal partner advokátní kanceláře Kruták & Partners Tomáš Kruták. Se svým týmem během pandemie koronaviru vymyslel způsob, jak zprostředkovat prohlídku místa plnění veřejné zakázky online a zároveň splnit požadavky kladené zákonem. 

Výraznými tvářemi „mimopražské“ advokacie ve finále ocenění jsou Robert Musil, partner VGD Legal a Jiří Helán, partner KROUPAHELÁN. Prvně jmenovaný advokát stojí za vlastním projektem automatizace sestavovaní dokumentů, jejich propojení s veřejnými rejstříky a spojení všeho do jednoho portálu přístupného klientům. Přes tento systém vybavila Robertova advokátní kancelář za necelé dva roky 319 realitních obchodů za 709 milionů korun. Jiří Helán pak patří k těm právníkům, kteří sbírají a propojují nápady z různých oblastí. Tím vytváří nová, často nečekaná, spojení, které jsou základem inovací v jeho advokátní kanceláři. Stál třeba u zrodu první právní videohry videogamelaw.cz anebo webové kontroly smluv od roku 2011 dodnes dostupné na kontrolasmluv.cz.

Se svými výjimečnými projekty se umístili ve finálové skupině také Daniela Stabrawa Saranová s Kateřinou Látalovou a Ondřej Preuss. Ten stojí za e-shopem postaveným na „komoditizaci právních služeb“ s názvem DostupnyAdvokat.cz. Jako jeden z prvních u nás přinesl na trh „zabalení“ právní služby do balíčku, který lze jednoduše a on-line prodat či vytvořit na míru. Daniela s Kateřinou pak přináší v rámci projektu Legalsy na český trh právních služeb spolupráci byznysu a právníků na projektové a krátkodobé bázi. Společnosti nebo advokátní kanceláři dodají na míru právního profesionála, který jim díky svému unikátnímu profesnímu profilu pomůže s konkrétním projektem, nebo odlehčí jejich work-flow. 

O průběhu ocenění 

Letošní finalisty vybrali zástupci organizátorů ve spolupráci s expertní skupinou složenou z hlavních partnerů projektu, a to z nominací, které prostřednictvím webové stránky mohla zasílat veřejnost. Zástupci hlavních partnerů zároveň nemohli své vlastní projekty nominovat. „Relevantních nominací přišlo téměř třicet a výběr finalistů byl opravdu náročný. Na shortlist se dostaly projekty, které měly alespoň tři ze čtyř hlasů,“ popisuje Jaroslav Kramer. Shortlist má nyní k dispozici dvacetičlenná porota která vybere až pět letošních držitelů ocenění. Jsou v ní zástupci partnerů projektu, novináři specializující se na právní oblast i právní inovátoři. Nikdo z porotců se letošního ocenění se svými projekty neúčastní. Vyhlášení výsledků ocenění proběhne 14. září 2020 v prostorách Deloitte Legal. 

 

PŘEHLED FINALISTŮ OCENĚNÍ DELOITTE LEGAL DISRUPTORS AWARDS

 • Martin Matula, podnikový právník CPI Property Group
 • Karel Šimka, soudce NSS
 • Jakub Dohnal, advokát Arrows
 • Jiří Pařík, podnikový právník ŠKODA AUTO
 • Tomáš Kruták, advokát Kruták & Partners
 • Lukáš Zapletal, podnikový právník Coca-Cola
 • Robert Musil, advokát VGD Legal
 • Marek Sladkovský a Michal Kalvoda, podnikoví právníci a Pavel Nováček s Lucií Tišl, inovativní podpora Kooperativa
 • Jakub Šváb, podnikový právník J&T Banka
 • Daniela Stabrawa Saranová a Kateřina Látalová, projekt Legalsy
 • Ondřej Preuss, advokát DostupnyAdvokat.cz
 • Jiří Helán, advokát KROUPAHELÁN
 • Lenka Slavíková a tým, podniková právnička ČEZ 
 • Andrea Daňhelová, ředitelka provozu, právní a compliance Fincentrum Reality

  

O PROJEKTU

Nový projekt agentury Cover Story s názvem Legal Disruptors supported by Legito je platformou spojující právní inovátory z Česka, Slovenska a dalších zemí Střední Evropy. Zaměřuje se na LegalTech, Byznysové inovace, rozvoj lidských zdrojů, marketing a další oblasti, které jsou pro rozvoj inovací na trhu právních služeb klíčové. Projekt slouží jako "centrum“ právních inovací v našem regionu a bude sdružovat lídry na trhu jak z oblasti advokátních kanceláří, tak největších korporací. Platforma se soustředí na tři hlavní odnože: Unikátní mezinárodní konferenci, lokální inovační klub a české ocenění pro právní inovátory.

 

O DELOITTE LEGAL

Velká advokátní kancelář pokrývající specializované právní poradenství i tradiční služby s přidanou hodnotou v navazujícím poradenství Deloitte. Klientům poskytuje vysoký standard služeb právníků v celém regionu střední a východní Evropy se samozřejmou vazbou na celosvětovou síť Deloitte Legal. Dlouhodobě se zasazuje o prosazování diverzity, která spoluvytváří prostředí pro inovativní myšlení a přístupy. Hlásí se k prosazování vysoké míry udržitelnosti a šetrnému přístupu k životnímu prostředí.  

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články