Podle Hospodářské komory ČR milostivé léto může ulehčit administrativě firem

Šance pro část dlužníků v exekuci splatit během září až listopadu vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále ulehčí administrativu jejich zaměstnavatelům, kteří musí zadluženým zaměstnancům věnovat zvláštní pozornost. Na včerejší tiskové konferenci za účasti autorů návrhu na opakování tzv. milostivého léta to řekl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Firmám tak například odpadne papírování spojené s výpočtem exekučních srážek ze mzdy. Norma, kterou tento týden podepsal prezident Miloš Zeman, umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem.

Česká tisková kancelář
insolvence konkurz mladá fronta
Foto: Fotolia

Prostřednictvím firem, které na tom budou mít samy zájem, by podle předsedy lidovecké frakce ve Sněmovně Marka Výborného, jednoho z autorů novely, mohli být informování během července a srpna všichni, kterých se zbavení exekucí může týkat. Právě na informovanosti podle něj bude záviset, kolik dlužníků se k akci připojí. Dlouhý uvedl, že cestu k oddlužení zaměstnanců vnímá komora jako pomoc podnikatelům. Ti vedou administrativu spojenou s exekucemi svých zaměstnanců, včetně komunikace s exekutory, což klade vysoké nároky na mzdovou agendu. "Reálný efekt je, že se sníží mzdová agenda zaměstnavatelů," uvedl k pohledu firem na milostivé léto.

Exekutorská komora se k opakování milostivého léta naopak staví rezervovaně. Exekucí byly ke konci loňského roku více než čtyři miliony.

Předloha se týká exekucí, které začaly před loňským 28. říjnem. Skončit by mohly exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize. Dlužník bude muset exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle pravidel milostivého léta. Bude moci požádat o sdělení výše dlužné částky, kterou má ještě uhradit. Exekutor bude muset odpovědět do 15 dnů. Při překročení této lhůty se dlužníkovi milostivé léto prodlouží. Paušální náhrada nákladů exekuce bude činit 1815 korun s daní z přidané hodnoty.

První milostivé léto se uskutečnilo od loňského 28. října do letošního 28. ledna. Exekuce se uzavřela, pokud dlužník zaplatil původní dlužnou částku a 908 korun exekutorovi. Penále, úroky a další poplatky se odpustily. Takto exekutoři podle podkladů k návrhu zákona zastavili zatím 42.000 exekucí. Podle Exekutorské komory mohli dlužníci akci využít u 1,3 milionu exekucí. Nyní půjde podle iniciátorů zákona o poslední šanci zbavit se tímto způsobem dluhů na řadu let.

Poslanec Patrik Nacher (ANO) poukázal při plánu na oddlužení na 189.000 dlužníků Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Kdyby se k milostivému létu přihlásili všichni, zaplatili by podle něj 11 miliard korun, ušetřili by 13,8 miliardy Kč. Na přelomu loňského a letošního roku VZP získala v milostivém létě od dlužníků 212 milionů korun a odpustila penále 666 milionů korun. Do této doby dlužníkům u VZP skončilo přes 14.200 exekucí. Částky a počty nebyl ke konci dubna konečné, další případy se ještě vyřizovaly.

Za úspěšnou akci označují milostivé léto organizace, které se zabývají mimo jiné pomocí lidem v dluhové pasti. V Česku bylo na konci loňska 4,43 milionu exekucí. Mělo je 698.000 dlužníků. Z nich téměř 230.000 mělo osm a více exekučních řízení.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články