IMOFA - operativní leasingy
Právní Prostor

Řemeslníci budou moct dobrovolně skládat mistrovskou zkoušku, schválila vláda

Praha 11. května (ČTK) - Řemeslníci zřejmě budou moct dobrovolně skládat mistrovskou zkoušku. Její zavedení schválila vláda.

Řemeslníci budou moct dobrovolně skládat mistrovskou zkoušku, schválila vláda

Zkouška umožní řemeslníkům získat oficiální ověření o vykonávání praxe na nejvyšší úrovni. Podle Havlíčka řemeslné cechy naznačují, že zájem o složení zkoušky by mohl být velmi slušný. Návrh zákona, který mistrovskou zkoušku zavádí, nyní posoudí Parlament. V případě schválení by bylo možné zkoušky skládat od ledna 2027.

Zkouška umožní získat osvědčení ve 48 kvalifikacích, když vyžadované standardy budou schvalovat ministerstvo průmyslu nebo ministerstvo zemědělství. Zkouška bude mít tři části, a to prokázání praktických dovedností, teoretické znalosti v daném oboru a teoretické znalosti v ekonomice.

“Chceme tím zároveň ukázat, že příslušnost k nějakému řemeslu je něco, na co může být člověk hrdý. Chceme, aby česká řemeslná škola se udržela,” řekl Havlíček. Zkouška, která se v obdobné podobě využívá v devíti zemích Evropské unie, podle něj může posílit prestiž učňovských oborů i profesních činností.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v důvodové zprávě k návrhu zákona předpokládá,že by zkoušku v prvních pěti letech od jejího zavedení ročně skládalo kolem 2000 zájemců, zhruba 1600 ročně by ji mohlo úspěšně absolvovat. Náklady na složení zkoušky pro jednoho zájemce ministerstvo odhaduje na 30.000 korun. Pro státní rozpočet by zavedení zkoušky nemělo přinést dodatečné nároky, protože náklady s ní spojené by nesly Hospodářská komora a Agrární komora.

Myšlenka znovuzavedení mistrovských zkoušek se objevila v polovině 90. let. Nynější vláda v programovém prohlášení uvádí, že systém mistrovských zkoušek má vzniknout kvůli posílení kvality řemesel bez znevýhodnění ostatních podnikatelů nebo oslabení konkurenčního prostředí. Označení mistra řemesel zaniklo na začátku 50. let minulého století. Do té doby bylo nejvyšším stupněm posloupnosti učeň - tovaryš - mistr.

Ministerstvo průmyslu za minulé vlády plánovalo zkoušky zavést od letošního roku, aktuálně návrh počítá s účinností od roku 2027. Podle úřadu zákon zavádí transparentní, jednotný a všeobecně uznávaný systém mistrovských zkoušek. Má napravit fakt, že nynější zákony neposkytují řemeslníkům, kteří vykonávají odbornou činnost na nejvyšší úrovni, možnost si tuto skutečnost nechat institucionálně ověřit.

Sdílet článek
Anag novinky 2026
X

Další články

Aktuality

Boxy zůstanou v novele mezi drobnými stavbami, černé stavby bude možné povolit

Boxy zůstanou v novele mezi drobnými stavbami, černé stavby bude možné povolit
Aktuality

Senátoři požádali ÚS, aby zrušil daňové zvýhodnění čtyř největších měst v ČR

Senátoři požádali ÚS, aby zrušil daňové zvýhodnění čtyř největších měst v ČR
Aktuality

Pavel podal kvůli summitu NATO kompetenční žalobu, Babiš rozhodnutí respektuje

Pavel podal kvůli summitu NATO kompetenční žalobu, Babiš rozhodnutí respektuje
Aktuality

Zákaz mobilů ve škole by měl platit i o přestávkách a v družině, plyne z návrhu

Zákaz mobilů ve škole by měl platit i o přestávkách a v družině, plyne z návrhu
Aktuality

Internetová seznamka nesmí vydávat virtuální profily za běžné uživatele

Internetová seznamka nesmí vydávat virtuální profily za běžné uživatele
IMOFA - operativní leasingy